Svinka (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svinka
Most přes Svinku u Obišovců
Most přes Svinku u Obišovců
Základní informace
Délka toku 50,8 km
Plocha povodí 344,56 km²
Průměrný průtok 1,9 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Prešovský, Košický kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Tisa, Slaná, Hornád
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svinka je řeka na východě Slovenska. Má délku 50,8 km, plochu povodí 344,56 km², je tokem V. řádu a průměrná lesnatost povodí je přibližně 40 %. Je to levostranný přítok Hornádu, vzniká soutokem Malé Svinky a Velké Svinky. Podle novější klasifikace se pojem Velká Svinka nepoužívá a Malá Svinka je přítokem Svinky.

(Velká) Svinka[editovat | editovat zdroj]

Velká Svinka pramení v pohoří Branisko v masivu Smrekovica (1199 m n. m.) v nadmořské výšce cca 1000 m n. m. Nejprve teče na jih, přibírá zprava Dolný potok, protéká vedle průsmyku Branisko a stáčí se na jihovýchod. V Branisku přibírá ještě několik menších přítoků a vstupuje do Šarišské vrchoviny. Velkým obloukem obtéká obec Široké, přibírá zleva potok z krajní doliny a dvojitým obloukem se dostává k obci Fričovce. Zde zleva přibírá nejprve Kanný potok a pak Kopytovský potok a teče dále na východ přes Hendrichovce (kde zleva přibírá Štefanovský potok a Lazný potok). V Bertotovcích přibírá levostranný Hermanovský potok a stáčí se na jihovýchod. Meandruje, protéká okrajem obcí Chmiňany a Chminianska Nová Ves, kde zprava přibírá Krížovianku, tok se napřimuje a teče opět východním směrem. Sleva dále přibírá Daletický potok a u Kojatic se spojuje s Malou svinkou, přitékající zleva.

Malá Svinka[editovat | editovat zdroj]

Malá Svinka pramení v pohoří Bachureň pod vrchem Žliabky (1028 m n. m.) v nadmořské výšce cca 910 m n. m. Teče východním směrem podél obce Renčišov, zde zprava přibírá Renčišovský potok a stáčí se na jihovýchod. Z levé strany přibírá potok Strem a dále teče přes obce Uzovské Pekľany (kde opouští Bachureň a vtéká do Šarišské vrchoviny), Jarovnice a Lažany. Zde začíná silně meandrovat, protéká podél obce Svinia a nakonec se u Kojatic spojuje s Velkou svinkou.

Svinka[editovat | editovat zdroj]

Od Kojatic už řeka teče pod názvem Svinka, protéká na jih podél Šarišských Lužianek a Kojatické Doliny až k Rokycanům, kde z pravé strany přibírá nejprve Brežiansky potok a následně Kvačiansky potok a dále teče na jihovýchod okrajem Bzenova. Přibírá zprava Hlboký potok, teče přes obce Janov a Radatice, kde přibírá zleva Chujavu, výrazněji meandruje, přibírá pravostranný Ľubovec a zařezává se do okraje Čierne hory. Nakonec teče vedle Obišovců a u Kysaku se vlévá do Hornádu. Je to pahorkatinného-nížinný typ řeky s častými jarními záplavami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svinka na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]