Svatý Vendelín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Vendelín
StWendelin.jpg
misionář, opat
Datum narození 554
Místo narození Skotsko
Datum úmrtí 617
Místo úmrtí St. Wendel
Svátek 20. říjen
Místo pohřbení St. Wendel
Uctíván církvemi římskokatolická církev, pravoslavná církev
Atributy pastýř, s pastýřskou holí a zvířaty

Svatý Vendelín pocházel podle legendy ze skotské královské rodiny a v rámci iroskotské misie působil v 6. století v trevírské diecézi.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Jeho hrob se nachází v sárském městě Sankt Wendel, které vzniklo na místě jeho pohřbu. Patron pastýřů a poutníků, ochránce dobytka a polí. Ačkoli sv. Vendelín nepatří mezi obvyklých 14 svatých pomocníků v nouzi, někdy je mezi ně počítán.

Je vyobrazován jako poutník, mnich nebo pastýř. Jeho poutní hůl vypadá někdy spíše jako kyj pastýře. Podle legendy byl skotským královským synem a byl vychováván biskupem. Ve věku 20 let se rozhodl podniknout pouť do Říma, kde dostal požehnání od papeže. Pak se vrátil do Trevíru, v jehož okolí se usadil jako poustevník, a aby měl nějakou obživu, sloužil jako pastýř u jednoho šlechtice. Tento šlechtic, když poznal, že jde o muže svatého, vystavěl mu poustevnu. Odtud ho povolali benediktinští mniši z blízkého kláštera Tholey, protože si ho zvolili za opata. V tomto klášteře v roce 617 (nebo 614) také zemřel.

Podle legendy však země nepřijala jeho tělo do hrobu, a tak je mniši naložili na káru a nechali voly, ať je zavezou, kam chtějí. Oni ho přivezli na místo jeho poustevny, na horu, kde se modlíval. Tam byl pohřben a tam vzniklo poutní místo St. Wendel nad Sárou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]