Svatý Ananiáš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Ananiáš
Svatý Ananiáš
Svatý Ananiáš
Datum narození?
Datum úmrtí1. století po Kristu
Svátek25. ledna
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev
Řeckokatolická církev
Pravoslavná církev

Svatý Ananiáš je postava zachycená ve Skutcích apoštolů v Novém Zákoně. Katolickými a pravoslavnými církvemi je uctíván jako světec.

Život[editovat | editovat zdroj]

O Ananiášovi je známo pouze to, co o něm prozrazuje biblický text (Skutky apoštolů 9, 10-16) a popis jeho života a smrti v Patrologia graeca. Podle tohoto textu žil v Damašku a měl účast na událostech kolem obrácení svatého Pavla na křesťanskou víru. Zachycen je jeho dialog ve vytržení s Ježíšem Kristem, který mu přikazuje, aby vyhledal Saula (pozdějšího Pavla), vložil na něj ruce a tím jej zbavil slepoty, kterou trpěl od svého pádu z koně před branami Damašku. Ananiáš se původně zdráhal příkaz vykonat, pak ale Krista uposlechl.

Ananiáš byl později biskupem v Damašku. Z Damašku odešel do Eleutheropolisu a tam ukazoval lidem cestu ke spáse a uzdravení nemocných, mnohé pokřtil a přivedl ke Kristu. V Eleutheropolisu vláce Lucian, který dříve uctíval modly, nařídil lidem, aby vzali Ananiáše, odvezli ho z města a ukamenovali. Ananiáš tak zemřel mučednickou smrtí, kterou vidělo několik křesťanů, kteří šli náhodou kolem. Mrtvé Ananiášovo tělo bylo pak odneseno do Damašku, kde byl Ananiáš slavnostně pohřben.

V liturgickém kalendáři je připomínán ve stejný den jako svátek Obrácení sv. Pavla – 25. ledna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]