Ema z Gurku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Svatá Ema z Gurku)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá Ema z Gurku
Ema Gurská od Sebalda Boppa, kolem 1510.
Ema Gurská od Sebalda Boppa, kolem 1510.
Datum narození asi 980
Datum úmrtí 27. června 1045
Místo úmrtí Gurk
Flag of Carinthia.svg Korutany
Svátek 28. červnařímskokatolická církev
Blahořečena 21. listopadu 1287
Svatořečena 5. ledna 1938 (papež Pius XI.)
Úřady Hraběnka
Uctívána církvemi římskokatolická církev
Významné zasvěcené kostely Katedrála v Gurku
Atributy Znázorněna jako šlechtična s modelem kostela, listinou nebo růží, či rozdávající almužnu
Patronkou Gursko-celovecké diecéze v Korutanech. Je vzývána při porodech a očních onemocněních

Svatá Ema (Emma) z Gurku, (německy Helige Hemma von Gurk) (asi 980?27. června 1045, Gurk, Korutany[1]) byla zakladatelka svatostánků v Korutansku. Byla prohlášena katolickou církví za svatou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako hraběnka z Zeltschach v urozené rodině Peilensteinů, dnešního slovinského rodu Pilštanjů. Ti byli příbuzensky spjatí s bavorskými Liutpoldovci a tudíž s císařem Jindřichem II. Vyrůstala u císařského dvora v Bambergu u císařovny Svaté Kunhuty. Vdala se za hraběte Viléma z Friesachu a Sanngau, s nímž měla dva syny, Hertvíka a Viléma. Oba její synové i manžel byli zavražděni, manžel zřejmě v roce 1036. Ema se po jeho smrti stala díky dědictví bohatou.

Své velké jmění používala ve prospěch chudých a již za svého života byla uctívána jako světice. Následně založila desítku kostelů po celých Korutanech. Roku 1043 založila benediktinský dvojí klášter Gurské opatství, kde strávila poslední roky svého života.

Po její smrti přešlo Gurské opatství pod správu arcibiskupství salcburského, v té době arcibiskupa Gebharda, jenž naopak použil získané prostředky k vytvoření gursko-celovecké diecéze roku 1072. Opatství Admont, jiný benediktinský klášter v Rakousích, byl založen v roce 1074 tímtéž Gebhardem, rovněž díky prostředkům z Emina bohatství.

Od roku 1174 její ostatky spočívají v kryptě gurské katedrály, za jejíž zakladatelku je považována. Blahořečena byla 21. listopadu 1287 a kanonizována 5. ledna 1938 papežem Piem XI. Den jejího svátku se slaví 27. června.[1]

Je patronkou diecéze Gurk-Celovec, jakož i rakouských Korutan. Její přímluva je vyhledávána při porodech a očních nemocech.

Poutníci[editovat | editovat zdroj]

Svatá Ema na fresce v kostele v Nove cerkvi (Slovinsko)

Svatá Ema je uctívána nejen v Rakousku, ale také ve Slovinsko a Štýrsku. Již asi po 300 let zbožní lidé hledající pomoc přicházejí k jejímu hrobu v gurské katedrále (slovinsky Krška katedrala), na cestě do Korutan přes Loibl Pass. Tato pouť se konala každoročně čtvrtou sobotu po Velikonocích, avšak tradice se vytratitla jako důsledek událostí 20. století.

Nicméně v posledních letech, se cesty poutníkům ze Slovinska a Štýrska do Gurku (Krka) znovu postupně otevřely a jsou stále frekventovanější.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hemma von Gurk na německé Wikipedii.

  1. a b Podle gurské katedrály 29. června Archivováno 5. 2. 2006 na Wayback Machine (německy)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Messner, Sepp, 1995: Hemma von Gurk. Wesentliches kurz gefaßt. Kolbnitz: S. Messner.
  • Prenner-Walzl, Irene Maria, 1987: Das Leben der Heiligen Hemma von Gurk und dessen künstlerische Ausdeutung im Laufe der Geschichte. (Thesis) University of Graz.
  • Till, Josef, 1999: Hemmas Welt. Hemma von Gurk - ein Frauenschicksal im Mittelalter. Klagenfurt/Celovec: Hermagoras/Mohorjeva. ISBN 3-85013-634-5
  • Tropper, Peter Günther (ed.), 1988: Hemma von Gurk. (Exhibition catalogue) Carinthia, Klagenfurt. ISBN 3-85378-315-5
  • Vieser, Dolores, 1999: Hemma von Gurk. Carinthia, Klagenfurt. ISBN 3-85378-505-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]