Svátek středu podzimu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Svátek středu podzimu (čínsky pchin-jinem zhōngqiūjié, znaky zjednodušené 中秋节, tradiční 中秋節; vietnamsky tết Trung Thu) je tradiční čínský svátek původně spojený s oslavou ukončení sklizně. Připadá na 15. den 8. měsíce čínského lunárního kalendáře.[1] V evropském kalendáři se pohybuje mezi počátkem září a počátkem října. Slaví se jak v Číně, tak na Tchaj-wanu, Japonsku, Koreji a Vietnamu.

O svátku se schází rodiny a přátelé ke slavnostnímu jídlu, oblíbené jsou měsíční koláče i další kulaté potraviny. Přinášejí se oběti Měsíční bohyni Čchang-e, která přináší štěstí. O svátku je měsíc v úplňku a sváteční úplněk je považován za nejjasnější a nejkulatější za celý rok.

Historie podzimních oslav sahá až do šangské doby (cca 1600–1046 př. n. l.),[2] svátek je zmiňován v knize Čouské obřady, širokou popularitu svátek středu podzimu získal v tchangském období (618–907).[1] V Čínské lidové republice byl svátek roku 2006 prohlášen za součást kulturního dědictví a o dva roky později za státní svátek. Významu a oblíbenosti v Číně ustupuje pouze novoročním svátkům.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Xinhua. Mid-Autumn Festival and its traditions [online]. Rev. 2011-08-31 [cit. 2016-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SIU, K. W. Michael. Lanterns of the mid-Autumn Festival: A Reflection of Hong Kong Cultural Change. The Journal of Popular Culture. 1999, roč. 33, čís. 2, s. 67–86. (anglicky)