Surduk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Surduk
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška109 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Surduk
Surduk
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha346 km²
Správa
Telefonní předvolba022
PSČ22307
Označení vozidelST
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pravoslavný kostel v Surduku

Surduk (v srbské cyrilici Сурдук) je vesnice v srbské Vojvodině, administrativně spadající pod opštinu Stara Pazova. Nachází se na ostrohu vysokém 50 m nad řekou Dunajem.

Název vesnice pochází z turečtiny a označuje proláklinu, která se na břehu Dunaje v blízkosti Surduku nachází. V blízkosti vesnice se nacházelo osídlení již v dobách antiky, které neslo název Rittium.

Vesnice má pravoslavný kostel svatého otce Nikolaje, který byl dokončen v roce 1816. V současné době prochází obcí mezinárodní cyklostezka vedená po břehu Dunaje.

V roce 2002 měla vesnice 1589 obyvatel; v roce 2011 potom 1397 lidí. Počet obyvatel Surduka pravidelně klesá, převážně vinou vystěhovalectví obyvatel do ekonomicky silnějších oblastí Vojvodiny (Zemun aj). Každý druhý dům ve městě je prázdný a průměrný věk obyvatel Surduku se pohybuje okolo 43 let, vysoko nad celosrbským průměrem.[1] Nadějný růst v průběhu 90. let, kdy do Surduku přišla řada obyvatel ze zemí bývalé Jugoslávie, vyhnaných válkou, však zastavily ekonomické těžkosti země spojené s mezinárodním embargem a krizí.

Obyvatelstvo vesnice je ve valné většině srbské národnosti (92 %).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]