Stara Pazova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stara Pazova
Стара Пазова
Slovenský evangelický kostel
Slovenský evangelický kostel
Stara Pazova – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátSrbskoSrbsko Srbsko
okruhSremský
Stara Pazova
Stara Pazova
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel18 602 (2011)
Správa
StarostaĐorđe Radinović
Telefonní předvolba0381 22
PSČ22300
Označení vozidelST
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stara Pazova (v srbské cyrilici Стара Пазова, německy Alt-Pasua, maďarsky Ópázova) je město v jižní části srbské Vojvodiny poblíž Bělehradu (35 km od metropole severozápadním směrem). Patří k menším městům; v roce 2011 měla 18 602 obyvatel. Administrativně je součástí Sremského okruhu. Nachází se na starém silničním tahu spojujícím města Novi Sad a Bělehrad. Okolí města je hustě osídleno.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ve městě žije slovenská menšina, která dle sčítání lidu z roku 2002 činila cca 30 % obyvatel. V samotném centru Staré Pazovy se rovněž nachází i slovenský evangelický kostel a stojí zde i slovenská základní škola, která nese název po Jánu Čmelíkovi. V roce 1931 zde dle jugoslávského sčítání lidu činili Slováci 70 % obyvatelstva a Srbové pouhých 20 %. Důvodem změn v národnostním složení je proces suburbanizace metropole Bělehradu. Díky tomu se počet obyvatel Staré Pazovy již více než padesát let postupně zvyšuje a do města se dostěhovávají další lidé.

Kultura a kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Hlavní náměstí ve městě nese název po Zoranu Đinđićovi. Místní pobočka národní knihovny nese název po srbském obrozenci Dositeji Obradovićovi.

Ve východní části města se nachází kostel svatého Eliáše, který patří pravoslavné církvi. Barokní chrám byl dokončen roku 1775.[1] V centru města se nachází také secesní budova záložny (srbsky штедионица).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází železniční trať Bělehrad–Subotica, která prochází západně od města. Značná část místního obyvatelstva využívá buď jí, nebo nedaleké dálnice (dálnice A1), k dojíždění do Bělehradu za prací nebo za studiem.

Školství[editovat | editovat zdroj]

Ve Staré Pazově se nachází 4 základní školy (z toho 1 slovenská), Hospodářská škola a technická škola (2 střední).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]