Sujiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sujiva
Sujivo-001.jpg
Narození1951 (70–71 let)
Malajsie
Povoláníśrāmaṇera
Nábož. vyznáníbuddhismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ctihodný Sujiva (správný přepis by měl být Sudžíva, nar. 1951) je théravádový buddhistický mnich (samanéra) a celosvětově proslulý učitel buddhistické meditace vipassaná a mettá. Kromě výuky meditačních technik přednáší mimo jiné i o buddhistické filozofii - abhidhammě. Je také autorem mnoha publikací o buddhistické meditaci a několika básnických sbírek.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ctihodný Sujiva vyrostl v početné čínské rodině v největším městě Malajsie Kuala Lumpur. Na vysoké škole (University of Malaya) vystudoval zemědělství se zaměřením na botaniku a lesní hospodářství.[1] Během studentských let se začal zajímat o buddhismus a různé techniky meditace. Jeho zájem o buddhismus a meditaci se prohloubil natolik, že po úspěšném zakončení studia v roce 1975 se stal buddhistickým mnichem, respektive samanérou - novicem. Během svého mnišského tréninku praktikoval pod různými učiteli z Malajsie, Barmy (současný Myanmar) a Thajska. Mezi jeho učitele mimo jiné také patřil ctihodný Sajadó U Pandita ze slavného meditačního centra Sasana Yeiktha (Mahasi Buddhist Meditation Centre) v barmském Rangúnu.[2]

Při pobytu v džungli v Sarawaku (východní Malajsie) onemocněl malárií a jeho zdraví ho přinutilo se usadit.[1] Založil poustevnu Santisukharama v Kota Tinggi, Johoru (Malajsie), kde od roku 1984 začal sám vyučovat meditaci vipassaná a mettá. Následně vedl také mnoho meditačních kurzů po celé zemi a inspiroval založení dalších meditačních center v Malajsii. Významným milníkem v jeho učitelské činnosti byl rok 1995, kdy začal vyučovat meditaci i v zahraničí. Od té doby již vedl kurzy v Austrálii, na Novém Zélandu, v Hongkongu, mnoha zemích Evropy a Spojených států.[3] Od roku 1999 vyučuje meditaci vipassaná a mettá také v Česku a na Slovensku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Překlady do češtiny a slovenštiny[editovat | editovat zdroj]

  • SUJIVA. Základy meditace vhledu - Pragmatický přístup k vipassaně. Překlad Libor Nejedlý. 1.. vyd. Praha: DharmaGaia, 2006. ISBN 80-7217-002-3. 
  • SUJIVA. Mettá: Meditácia pokojnej mysle - Rozvíjanie jemných stavov mysle. Překlad Klaudia Puskajlerová. 1.. vyd. Banská Bystrica: Kniháreň Ján Bernát, 2006. 
  • SUJIVA. Jak utišit vulkány - Úvod do meditace vhledu. Překlad NPHC. 1.. vyd. Pardubice: DHARMA-ZDARMA, 2005. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-13.  Archivováno 13. 3. 2008 na Wayback Machine

V angličtině[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Bhante Sudžíva [online]. Bodhi Pardubice, 2004 [cit. 2008-02-27]. Dostupné online. (čeština) 
  2. Theravada Buddhism in Malaysia [online]. The Bandar Utama Buddhist Society, 2005 [cit. 2008-02-27]. Dostupné online. (angličtina) 
  3. Bhante Sujiva [online]. Flying goose club, 2006 [cit. 2008-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-26. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]