Suchardova vila s ateliérem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o vile v Praze ve Slavíčkově 6, postavené pro Stanislava Suchardu v letech 1904–07. Možná hledáte: vilu ve Slavíčkově 15, postavenou pro něj v letech 1895–96.
Suchardova vila
pohled od jihovýchodu
pohled od jihovýchodu
Základní informace
Sloh raná secese
Architekt Jan Kotěra
Výstavba 19041907
Přestavba 19261928
Stavebník Stanislav Sucharda
Další majitelé ČSR
Současný majitel soukromí majitelé–dědici
Poloha
Adresa Slavíčkova 6/248, Praha 6-Bubeneč, ČeskoČesko Česko
Ulice Slavíčkova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 44371/1-1470 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suchardova vila v Praze, původně vila s ateliérem vznikla v letech 1904–1907 a nachází se ve Slavíčkově ulici č. 6, čp. 248, v Praze 6 – Bubenči. Stavbu na rohovém pozemku nynějších ulic Slavíčkova a Suchardova navrhl pro sochaře Stanislava Suchardu a jeho čtyřčlennou rodinu architekt Jan Kotěra. Vila se zahradou a ateliérem je zapsána v seznamu kulturních památek ČR a chráněna jako nemovitá památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1901 vyhrál Stanislav Sucharda s architektem Aloisem Dryákem soutěž na vytvoření pomníku Františka Palackého v Praze.[2] Pro realizaci této zakázky potřeboval vhodné prostory a pro svoji rodinu se dvěma dětmi rodinné bydlení; jeho první vila postavená nedaleko v letech 1895–1896 už nestačila. Požádal proto svého přítele architekta Jana Kotěru o návrh nové vily s dostatečně velkým ateliérem. Výstavba probíhala v letech 1904–1907.

Charakter a popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Architekt navrhl dvě budovy. Rodinnou vilu v raně secesním stylu, inspirovaném lidovou architekturou, s bohatě zdobeným průčelím a mansardovou střechou s hrázděnými štíty a budovu ateliéru na obdélném půdorysu, která byla úzkým „krčkem“ připojena k budově vily. Spojovací krček byl osvětlen prosklenou střechou, kterou zdobila socha stojícího rytíře. Tento prostor využíval Stanislav Sucharda jako knihovnu. V letech 1926–1928 byl ateliér od vily oddělen a přestavěn na obytný dům (čp. 628). Spolu s přestavbou ateliéru došlo i k zahradním úpravám, při kterých zanikl dřevěný kuželník na konci zahrady.

Ústředním prvkem interiéru vily se stala schodišťová hala. V přízemí se nacházely reprezentační prostory, hala osvětlená barevnými okenními výplněmi a stylová jídelna se vstupem na verandu. V hale byl umístěn, na přání architekta, reliéf Stanislava Suchardy Praha a Vltava. Patro bylo vyhrazeno ložnicím a hostinskému pokoji. V suterénu domu byl byt pro domovníka a sádrovna. Vila se stala místem setkávání Suchardových přátel ze spolku Mánes, mezi které patřili malíř Antonín Slavíček nebo sochař Josef Mařatka.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2008 ve vile působí Muzeum Stanislava Suchardy, které vzniklo z iniciativy sochařových vnuků.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-19]. Identifikátor záznamu 156729 : Vila Suchardova s ateliérem. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Praha virtuální – Palackého náměstí
  3. PŮROVÁ, Zuzana. Z rodinné vily kulturní památkou. Vaše 6. 31. březen 2014, roč. II, s. 13. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VEVERKA, Přemysl a kol. Slavné pražské vily. Praha: Foibos, 2004. 188 s. ISBN 80-7037-128-5. S. 33–36. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]