Studna osamění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Studna osamění je román anglické spisovatelky Radclyffe Hall. Kniha, jež poprvé vyšla roku 1928, je považována za jedno ze stěžejních děl lesbické literatury. Román, který je zčásti autobiografického charakteru, byl přeložen do jedenácti jazyků, v roce 1931 vyšel poprvé v češtině.[1] Kniha ve své době vyvolala prudkou odezvu, pro údajnou obscénnost se jí také zabývaly soudy.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdinka románu Stephen Gordon se narodí koncem viktoriánské éry do zámožné rodiny žijící na venkově. Její sexuální orientace je patrná již od dětství, kdy je objektem její přízně služka Gordonových. Stephen se v dospívání liší také tělesnou konstitucí (více se podobá chlapci, ráda sportuje a jezdí na koni, později také najde zálibu v mužském odívání) a vyrůstá bez přátelských vztahů s vrstevníky. Jejím důvěrníkem je její otec, Sir Phillip, který dbá o dceřino vzdělání a podporuje ji v jejích zájmech. V osmnácti letech se Stephen spřátelí s mladíkem Martinem Hallamem, když jí však mladý Kanaďan vyzná lásku, cítí se vyděšena a otřesena. O několik let později prožije románek s vdanou americkou herečkou Angelou Crossbyovou. Angela se po čase začne Stephen stranit a naváže vztah s mužem. Když to Stephen zjistí, dostane Angela strach z prozrazení a ukáže svému manželovi milostný dopis od Stephen. Ten psaní přepošle Stephenině matce. Po této zradě a střetu s matkou Stephen spolu se svou guvernantkou odjíždí do Londýna, kde napíše svůj první román, který se dočká vřelého přijetí. Druhá kniha má o poznání horší kvality, její přítel Jonathan Brockett proto Stephen poradí, aby odjela hledat inspiraci do Paříže. Zde se Stephen skrze Valérii Seymourovou poprvé dostává do komunity homosexuálů. Zakrátko vypuká první světová válka a Stephen se zapojí do péče o zraněné. Za těchto okolností se seznámí s osiřelou Mary Llewellynovou, s níž naváže partnerský vztah. Po válce spolu obě ženy žijí v Paříži, setkávají se však s nepochopením většinové společnosti, s čímž se Mary nedokáže vyrovnat. Zahořkne a začne po večerech popíjet v podnicích pro homosexuály.

Stephen po dlouhých letech kontaktuje Martin Hallam, který také žije v Paříži. Časem se zamiluje do Mary. Stephem, která je přesvědčena, že jakožto žena ji nemůže učinit dokonale šťastnou, neboť jejich vztah zůstane navždy stigmatizován, proto předstírá poměr s Valérii Seymourovou, aby dívku vehnala do Martinovy náruče a umožnila jí tak život, který většinová společnost považuje za důstojný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RADCLYFFE, Hall. Studna osamění: Připsáno našim třem já. Praha : Symposion, Rudolf Škeřík, 1931.   Přeložil Vladimír Vendyš.