Strenický potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strenický potok
Strenický potok u obory Podčejk
Strenický potok u obory Podčejk
Základní informace
Délka toku20,31 km
Plocha povodí65,03 km²
Průměrný průtok0,19 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-05-03-004
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj, okres Mladá Boleslav)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Jizera
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strenický potok je pravostranný přítok řeky Jizeryokrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Délka toku činí 20,31 km[1]. Plocha povodí měří 65,03 km²[2].

Variace názvu[editovat | editovat zdroj]

Potok se na různých úsecích nazývá různě, podle obcí jimiž protéká. Nejčastější z těchto místních názvů je Skalský potok podle obce Skalsko, přičemž někdy se tak nazývá i celý tok. Oficiální název na dnešních mapách, přinejmenším pro úsek od Skalska dále po proudu, je však Strenický potok, podle obce Strenice, kterou potok taktéž protéká. Podobné proměny názvů podle sídel dnes panují i pro příslušné údolí, resp. důl.[3]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení jižně od obce Bezdědice na hranici Kokořínska a teče převážně jihovýchodním směrem až 70 metrů hlubokým a poměrně úzkým neckovitým údolím. Toto údolí rozděluje historicky i geograficky oblast Boleslavska a Mělnicka.

Pramen potoka není přesně určitelný, protože se jeho poloha v průběhu času mění.[4] Zhruba prvních 5 kilometrů je Strenický potok občasným tokem, bývá vodný jen při jarním tání a při vydatných deštích.

Potok na svém toku napájí několik rybníků, největší z nich je Vodní nádrž Sudoměř se sypanou hrází. Další větší rybníky jsou rybník pivovaru Podkováň, Horní rybník u Dolního Cetna, dvojitý Cetenský rybník a soukromý rybník Podčejk u osady Podčejky. Mezi Strenicemi a Krnskem prochází potok kolem i skrz soukromou oboru Podčejk.[5]

Strenický potok existuje bez větších přítoků, v různých zdrojích uváděné přítoky jsou již vyschlé. Jsou zde však krátké přítoky, resp. prameny přímo v údolí, převážně v horní části toku. Tyto přítoky jsou vesměs krátké, slabé, ale posilují horní tok potoka.[6]

V Dolním Krnsku potok podtéká velký železniční viadukt z roku 1924. U Jizerního Vtelna potok ústí zprava do Jizery na jejím 30. říčním kilometru.[7]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtokústí činí 0,19 m³/s.[8]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve stávalo podél toku Strenického potoka několik vodních mlýnů, ale dnes jsou všechny již zaniklé. Jejich provoz ustal spolu s úbytkem vody v potoce, způsobeným snad zbudováním vodovodů v okolních obcích.[9]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Zejména v první polovině toku od pramene po obec Kovanec jsou svahy údolí lemovány pískovcovými skalami. Můžeme zde najít mnoho zajímavých pískovcových útvarů, např. dvoupatrový skalní převis u vesnice Víska, dokonce i pseudokrasové jeskyně, např. jeskyně "Petrovina" asi 1,2 km jz. od kaple v Březovicích, pseudokrasové dutiny asi 500 m sz. od kostela v Sudoměři, nebo srdcová jeskyně cca 1 km z. od Podkováně.

Zajímavé lokality jsou v oblasti Předního a Zadního Hrádku u Skalska. Můžeme tu sledovat vertikální i horizontální přechody vápnitých a kvádrových pískovců, postupné ustupování vápenců a mnoho zajímavých pískovcových struktur jako jsou voštiny, převisy či vrstevnaté prameny. Na vrcholu Hrádku je vrcholová skalka.[10]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Vodní nádrž Sudoměř

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HEIS VÚV T. G. M. – Vodní toky (str. 170) [online]. Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka [cit. 2014-05-11]. Dostupné online. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. Český hydrometeorologický ústav [cit. 2014-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  3. Historie obce [online]. Stránky obce Bezdědice [cit. 2014-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  4. Hydrogeologické poměry území [online]. www.strenickypotok.wz.cz – Údolí Strenického potoka [cit. 2014-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-12. 
  5. Mapy.cz [online]. Seznam.cz [cit. 2014-05-11]. Dostupné online. 
  6. Geomorfologie území [online]. www.strenickypotok.wz.cz – Údolí Strenického potoka [cit. 2014-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-12. 
  7. Jizera - kilometráž [online]. kilometraze.cz [cit. 2014-05-11]. Dostupné online. 
  8. Vladimír Vlček. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 256. 
  9. Stránov a údolí Strenického potoka [online]. www.severovychod.estranky.cz [cit. 2014-05-11]. Dostupné online. 
  10. Geologické poměry území [online]. www.strenickypotok.wz.cz – Údolí Strenického potoka [cit. 2014-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-12. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]