Stezka pravé a levé ruky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Termíny stezka pravé ruky a stezka levé ruky (také cesta pravé ruky a cesta levé ruky) označují dichotomii dvou soupeřících duchovních systémů, jejichž konkrétní významy se v průběhu dob měnily. V dnešní době jsou oba termíny spjaty převážně s mystikou a mystickými směry.

Moderní definice stezky pravé ruky zdůrazňují duchovnost, přísné plnění morálních pravidel a uctívání božstev. Cílem systémů stezky je sjednocení s božstvem nebo dosažení božství. Stezka pravé ruky upozaďuje individualitu ve prospěch všech, podporuje altruismus. Ke stezce pravé ruky se řadí většina obvyklých náboženství, například konfucianismus, křesťanství.

Naproti tomu stezka levé ruky zdůrazňuje rozvoj a ochraňování vlastního já, soustřeďuje se na světštější a pozemštější cíle, zdůrazňuje konkrétní cíle a osobní sílu před abstraktními duchovními znalostmi. Smyslem stezky levé ruky je individualita. Typickým směrem stezky levé ruky je satanismus, patří k nim ale i některé formy buddhismu[který?] a taoismu, přestože většina směrů těchto náboženství se řadí ke stezce pravé ruky. Technikami stezky levé ruky se v ČR zabývá například První Česko-Slovenský Chrám Církve Satanovy. Do hlubších mysterií této nauky jsou zasvěcováni pouze kněží Chrámu. Zajímavou ukázkou, jak prakticky ovládat některé z principů, na kterých tyto techniky fungují, je Obřad čtyř zelených svící, sepsaný mistrem Pavlem Brndiarem Tau-Paulus (dříve f. Archechempe), který ve své knize Magie pro pokročilé publikoval Josef Veselý.

Termíny stezka levé a pravé ruky pochází z hinduistického tantrismu. V západní mystice je poprvé užívala Helena Petrovna Blavatská.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Left-Hand Path and Right-Hand Path na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Časopis The Abyss 2/2012.
  • Časopis The Abyss 2 / 2015
  • Kniha Magie pro pokročilé – nakladatelství Vodnář. Autor Josef Veselý.