Stan Bubenič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stan Bubenič
Narození 1904
Litomyšl
Úmrtí 1979 (ve věku 74–75 let)
Povolání spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Stan Bubenič, vlastním jménem JUDr. Stanislav Bubeníček (1904 v Litomyšli–1979), byl český esperantista, který procestoval s cirkusem kus světa a své vzpomínky zpracoval v autobiografické knize napsané v esperantu Pod cirkusovým stanem (1988).

Narodil se v Litomyšli, v Praze vystudoval na Univerzitě Karlově práva, oženil se, avšak jeho žena byla za války odvlečena do koncentračního tábora Treblinka. Odtud se vrátila a pomáhala manželovi vést advokátní poradnu až do roku 1948, kdy ji po převratu museli uzavřít a živit se, jak se dalo. Pracoval v recepci hotelu, v továrně, prodával obrazy, kácel stromy a vystřídal celkem šestnáct zaměstnání. Před prací v dolech ho zachránila láska k hudbě a hra na tubu, protože získal místo v cirkusovém orchestru.

V roce 1964 odešel do důchodu, vrátil se do rodné Litomyšle a seznámil se s Karlem Píčem, významným esperantským spisovatelem, a sám se začal esperantu učit. Nakonec se rozhodl sepsat své vzpomínky. Určité literární zkušenosti už měl s texty Zač je v Hradci pardubický perník? a Kvapík pro Lipicány. V tvorbě ho utvrzovala jeho nizozemská přítelkyně Jenny Heetkampová, se kterou si dopisoval. Rukopis jí odeslal v roce 1969 a ona začala shánět nakladatele.

Podařilo se jí to až po jeho smrti v roce 1988. O amatérské nezkušenosti svědčí fakt, že na titulní stranu napsala Litomyšl 1969, což je datum dokončení rukopisu, nikoliv místo a vydání knihy. To však nesnižuje hodnotu knihy, která není ani tak v literární rovině, jako spíše v autentickém vylíčení cirkusového prostředí.

Související články[editovat | editovat zdroj]