Srpice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hmyzu. O rodu rostlin Serratula pojednává článek Srpice (květina).
Jak číst taxoboxSrpice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád srpice (Mecoptera)
Hyatt & Arms, 1891
čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Srpice (Mecoptera) je skupina středního až drobného hmyzu se dvěma páry blanitých křídel (mohou chybět – Boreidae), kousacím ústním ústrojím na rypákovité hlavě a dlouhými nitkovitými tykadly. Samci u nás běžného rodu Panorpa mají na zadečku charakteristické přichytávací klíšťkovité gonopody. Na světě žije asi 550 druhů, z našeho území je udáván výskyt devíti druhů. Nejstarší nálezy fosilních srpic pocházejí již ze spodního permu.[1]

Vnitřní skupinou srpic jsou blechy (Siphonaptera), které se vyznačují odlišnou morfologií získané díky parazitickému způsobu života. Dříve byly blechy klasifikovány jako samostatný řád, dnes víme, že jde o monofylum v rámci srpic, avšak tento článek pojednává o srpicích v tradičním pojetí.

Charakteristika srpic[editovat | editovat zdroj]

Samčí pohlavní orgán - gonopod

Srpice mají rypákovitě prodlouženou hlavu s kousacím ústním ústrojím, dvě velké složené oči a většinou tři jednoduchá očka. Tykadla jsou dlouhá, mnohočlánková a nitkovitá. Hruď je srostlá ze tří článků. Nohy jsou dlouhé, kráčivé, s pětičlánkovými chodidly a výraznými drápky. Komárovci mají zadní nohy lapací. Dva páry blanitých, dlouhých, úzkých křídel s tmavými až žlutavými skvrnami, někdy tvořícími pásky; u některých druhů jsou křídla jednobarevně žlutohnědá. Zadeček je desetičlánkový, u samečků s klíšťkovitými gonopody. Kladélko není vyvinuto.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Ústní ústrojí srpice

Vajíčka kladou srpice většinou do mechu a půdy. Larvy housenicovitého tvaru se kuklí na zemi. Dospělci poletují přes den od května do září ve stinných křovinách kolem vody, nejčastěji v lesích. Sněžnice (Boreus) se vyskytují od října do března na sněhu a vlhkém mechu v lesích. Dospělé srpice se živí mrtvým i živým hmyzem.

Druhy v ČR[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://web.natur.cuni.cz/zoologie/entomologie/Navody/SFHH/9_Mecoptera.pdf
  2. VIDLIČKA, L.; KMEŤOVÁ, I. First record of Bittacus hageni (Insecta:Mecoptera, Bittacidae) from Slovakia. Biologia. Bratislava: 2002, roč. 57/2, s. 170. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARTOŠ, Emanuel. Srpice - Panorpata. In: KRATOCHVÍL, Josef. Klíč zvířeny ČSR III. Praha: Československá akademie věd, 1959. S. 569-571.
  • ŠEVČÍK, Jan. Notes on the distribution of Panorpa scorpionflies (Mecoptera:Panorpidae) in Moravia and Silesia (Czech Republic). Klapalekiana. Praha: AVENTINUM, 1999, čís. 55. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]