Kubb: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Tylistické úpravy 1. a 2. sekce, zbytek článku vyžaduje úravy.
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru
m →‎top: spravne vlozeni urgentni sablony
značka: revertováno
Řádek 1: Řádek 1:
{{Urgentně upravit|20200929110100}}
'''<code><nowiki>{{subst:</nowiki>[[Šablona:Urgentně upravit|Urgentně upravit]]<nowiki>}}</nowiki></code>'''[[Soubor:Nederlands Kampioenschap Kubb, Kubb team 2.jpg|náhled|Kubb Holandský tým Jan-Diederick en de Ravenvangers Holandský šampionát 2016]]
[[Soubor:Nederlands Kampioenschap Kubb, Kubb team 2.jpg|náhled|Kubb Holandský tým Jan-Diederick en de Ravenvangers Holandský šampionát 2016]]
[[Soubor:hráči-kubbu.jpg|náhled|Hráč kubbu právě hodil kolík na protivníkovy kubby]]
[[Soubor:hráči-kubbu.jpg|náhled|Hráč kubbu právě hodil kolík na protivníkovy kubby]]
'''Kubb''' je venkovní společenská [[hra]] pro dvě družstva o 1 až 6 členech, původem údajně [[Vikingové|vikingská]]<nowiki>. Nejčastěji je hrána v menších družstvech do tří členů. {{</nowiki>[[Šablona:Doplňte zdroj|Doplňte zdroj]]<nowiki>}} Oblíbená je zejména v </nowiki>[[severské země|severských zemích]], postupně však získává na popularitě i v dalších částech [[Evropa|Evropy]].
'''Kubb''' je venkovní společenská [[hra]] pro dvě družstva o 1 až 6 členech, původem údajně [[Vikingové|vikingská]]<nowiki>. Nejčastěji je hrána v menších družstvech do tří členů. {{</nowiki>[[Šablona:Doplňte zdroj|Doplňte zdroj]]<nowiki>}} Oblíbená je zejména v </nowiki>[[severské země|severských zemích]], postupně však získává na popularitě i v dalších částech [[Evropa|Evropy]].

Verze z 29. 9. 2020, 13:01

Kubb Holandský tým Jan-Diederick en de Ravenvangers Holandský šampionát 2016
Hráč kubbu právě hodil kolík na protivníkovy kubby

Kubb je venkovní společenská hra pro dvě družstva o 1 až 6 členech, původem údajně vikingská. Nejčastěji je hrána v menších družstvech do tří členů. {{Doplňte zdroj}} Oblíbená je zejména v severských zemích, postupně však získává na popularitě i v dalších částech Evropy.

Slovo Kubb má v gotlandském nářečí švédštiny význam dřevěná kostka.

Hra je fyzicky nenáročná a její realizace vyžaduje pouze herní soupravu a prostor o velikosti cca 8×5 m. Jednotlivá družstva nemusejí mít stejný počet hráčů.

Historie

Kubb pravděpodobně vznikl ve Švédsku během éry Vikingů a byl zachován na Gotlandu. Příběhy z různých míst dokazují, že kubb se hrával leckde, kde se Vikingové usazovali: ve Švédsku, Skotsku a Norsku. Není však jasné, zda byla původní pravidla hry shodná s dnešními. {{Doplňte zdroj}}

Před rokem 1912

Egyptské nástěnné malby, kde se hrál předchůdce kubb

Starověcí Egypťané hráli hry podobné kubbu již kolem roku 3000 př. n. l; jednou z takových byla kombinovaná forma oštěpu a šachů. Hry tehdy pouze elita a bohatá buržoazie. Egypťané při hraní společenských her byli zobrazováni na dřevěných blocích a nástěnných malbách. {{Doplňte zdroj}}

Oblíbenými sporty v Egyptě byly též předchůdci kuželů, boxů, klobáků a šachů, zachovaly se také záznamy o raných formách hokeje, házené, gymnastiky, hodu oštěpem a vzpírání. Podobně jako kubby se i těchto her účastnily dva soupeřící týmy.[1]

Skandinávské dědictví

'Mapa vikingských území v 8. (tmavé), 9. (červené), 10. (oranžové) a 11. žluté století. Zelené plochy, kde je obětí zpustošení a vraždy.

Římané převzali hru po římské nadvládě a to bylo také úvodem k Peršanům, ale Peršani byli i nadále používáni Kubb, protože to vypadalo hodně jako šachové šachy a pro lidi bylo snadné hrát. V tomto použití se slova "kontrola" a "šachy" dostávají z arabštiny z perského shāhu, který je "králem"[2] of "monarch" betekent (Murray 2012: 159).

Král a královna hrající předchůdce kubb; šachy - Das Schachzabelbuch

Jméno kubb bylo voláno v arabských zemích jinak Kubtal كتلة což znamená "blok" a je degenerací كتلة.

Arabs playing chess with board and blocks

كتلة (pronunciation 'kutla']) je doslovně přeložen 'blok' v arabštině, který se později stal Kubb.

Římané považovali za hru nízké třídy a nečistoty a hra se zde vyvinula na to, co nyní známe jako [petanque]] a kolečka, nebo hráli na desce variant šachy.

Finální skandinávská atmosféra pochází z jedné z nájezdů Vikingů. Vikingové strávili nájezdy na hranicích mezi Evropou a Asií (viz mapa). Vikingové také převzali hru z pravděpodobně Turecka nebo Ruska v jedné z jejich rabování (viz mapa). Je podezření, že Vikingové přinesli kubb na území Skots a Skandinávie. Výsledkem této hry byla dlouhá doba na skandinávském území, které bylo nazýváno kubb ve švédštině; doslovně přeloženo z "dřevěného bloku". Opět odkaz na arabské kořeny.

Po roce 1912 až do současnosti

Je důležité zmínit, že Föreningen Gutnisk Idrott který byl založen v roce 1912, nikdy neuvedl hru jako jednu z tradičních her z Gotlandu. Zdůrazňují však tradici hry, její historii a související standardy interakce. Vhodný oděv během kubb se v průběhu let stal nepolapitelným. Hra ukazuje podobnosti s bowling, šachy, petanque hry a je to, že tyto hry sdílejí společné středověký původ.

V devadesátá léta byly vyrobeny první komerční hry Kubb a dříve neznámá hra se rychle stala velmi populární. V hře je mezinárodní zájem a od roku 1995 se mistrovství světa konají každoročně v Gotlandu. Byly zde národní mistrovství evropských zemí. Hra je také běžná hra v parcích a na plážích a je nyní prodávána v každém obchodě s hračkami.

Herní souprava

Kubb díly: 1 král, 10 Kubbs, 6 háků, nejméně 4 rohové tyče

Herní soupravu tvoří:

  • 4 zašpičatělé kolíky pro vymezení hrací plochy
  • 10 kubbů (kvádrů) o rozměrech 7 × 7 × 15 cm
  • 1 figurka krále o rozměrech 9 × 9 × 30 cm (někdy má jednoduše vyřezávanou hlavu)
  • 6 kolíků o průměru cca 4,4 cm a délce 30 cm na házení

Všechny součásti jsou dřevěné, základní kvádry jsou z těžšího tvrdého dřeva, král a všechny ostatní součásti jsou ze dřeva měkčího, a tedy i lehčího.

Z popisu je tedy vidět, že soupravu na Kubb si může téměř každý snadno vyrobit a začít hrát.

Pravidla hry

Základní rozložení figur

Nastavení hry

Hra se hraje na pokud možno rovné ploše bez překážek o rozměrech zhruba 8x5 m. Pro zrychlení hry nebo její usnadnění například pro děti se může vytyčit hřiště menších rozměrů, například o délce 6 m. Není vhodné, aby na ploše byl vyšší porost (např. neposekaná vysoká tráva), ale jinak může být povrch hřiště libovolný (trávník, pláž, sníh…). Hřiště se vymezí čtyřmi kolíky a do jeho středu se postaví figurka krále. Kratší hrany hřiště se nazývají základní čáry.

Na základní čáry se v pravidelných rozestupech rozestaví po pěti kubbech (hranolech z těžšího dřeva). Kubby se stejně jako král staví na výšku. Každá základní čára patří jednomu družstvu. Družstvo A si mezi své hráče rozdělí všechny kolíky a stoupne si zevnějšku hřiště ke své základní čáře. Družstvo B se podobně postaví ke své základní čáře.

Postup hry

Hráči družstva A se postupně snaží hodem kolíků ze své základní čáry srazit co nejvíce kubbů družstva B. Kolíky se hází spodním hodem po délce tak, že je hráči drží za konec a druhý konec směřuje ke kubbu, který chce hráč srazit. Kolíky se nesmí házet napříč, ani nesmí příčně rotovat (podobně jako vrtule vrtulníku). Kubby se mohou házet napříč, ale také jen spodním hodem.

Kubby, které jsou týmem A sraženy hodí tým B ze základní čáry na polovinu hřiště týmu A (tedy mezi krále a základní čáru A). Pokud je kubb hozen mimo hřiště nebo na polovinu hřiště B, hází se po odházení všech sražených kubbů znovu. Po dvou nepodařených hodech kubb pokládá kamkoliv do patřičné poloviny hřiště protitým. Mezi králem nebo rohovým kolíkem a kubbem přitom však musí zůstat mezera rovná minimálně délce kolíku.

Kuby se postaví v místě dopadu na výšku tak, že se otočí kolem jedné z hran podstavy, nesmí se s nimi hýbat jiným způsobem.

Tým B se nejprve snaží ze své základní čáry srazit své kubby v herním poli, a teprve až je srazí všechny, začne srážet kubby týmu A na základní čáře. Pokud srazí některý kubb týmu A dříve než své kubby, je toto sražení neplatné a tento kubb se znovu postaví na své místo. Pak se hra opět otočí a hází tým A. Nejprve hází všechny sražené kubby a poté se kolíky trefuje.

Pokud se týmu B nepodaří některé ze svých kubbů v polovině hřiště A srazit, nesražený kubb stojící nejblíže ke králi nyní reprezentuje pro družstvo A dočasnou čáru, od které bude pomocí kolíků srážet kubby týmu B. Samotné kubby se ovšem vždy házejí pouze ze základní čáry.

Takto hra pokračuje do doby, než některé družstvo srazí poslední kubb protivníka. Pokud mu ještě zbývají kolíky, může se ihned pokusit srazit krále, čímž hra končí a družstvo vyhrává. Pokud mu už žádný kolík nezbývá nebo se mu nepodaří zbývajícím kolíky krále srazit, hra pokračuje normálně a na tahu je druhé družstvo. Tak to pokračuje, dokud se jednomu družstvu nepodaří srazit všechny stojící kubby a krále během jedné série.

Družstvo, které omylem srazí krále kdykoliv v průběhu hry před sražením všech kubbů protivníka, ihned prohrává. Družstvo které vyhrálo získává jeden bod. Za celkového vítěze se zpravidla prohlašuje družstvo, které vyhrálo dvě ze tří her.

Vzhledem k tomu, že terén může jedno z družstev nějakým způsobem handicapovat (protisvětlo, svah, vítr atd.), je vhodné, aby si po každé hře družstva vyměnila strany.

Reference

Externí odkazy