SOS dětské vesničky: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Robot: přidáno {{Autoritní data}}
Řádek 7: Řádek 7:


== SOS dětské vesničky v České republice ==
== SOS dětské vesničky v České republice ==

V roce 1967 Hermann Gmeiner přijel na pozvání [[Pediatrie|České pediatrické společnosti]] představit tento projekt do tehdejšího Československa. V roce 1968 vzniká nejdříve Kruh přátel SOS dětské vesničky a posléze Sdružení SOS dětských vesniček<ref name="sektor">{{Citace monografie
== V roce 1967 Hermann Gmeiner přijel na pozvání [[Pediatrie|České pediatrické společnosti]] představit tento projekt do tehdejšího Československa. V roce 1968 vzniká nejdříve Kruh přátel SOS dětské vesničky a posléze Sdružení SOS dětských vesniček<ref name="sektor">{{Citace monografie
| příjmení = Skovajsa
| příjmení = Skovajsa
| jméno = Marek
| jméno = Marek
Řádek 17: Řádek 18:
| strany = 55
| strany = 55
| isbn = 979-80-7367-681-0
| isbn = 979-80-7367-681-0
}}</ref> a bylo založeno Konto 777 SOS dětské vesničky. O rok později, v roce [[1969]], je na kontě (na tehdejší dobu obrovská suma) 28 miliónů Kčs a zahajuje se výstavba vesničky v [[Doubí (Karlovy Vary)|Doubí]] u [[Karlovy Vary|Karlových Varů]]. V roce [[1970]] tato vesnička zahajuje činnost a pokládá se základní kámen vesničky v [[Chvalčov]]ě na [[okres Kroměříž|Kroměřížsku]]. Její výstavba začíná v roce [[1971]], o rok později [[1972]] se začíná stavět vesnička v [[Brno-Medlánky|Brně-Medlánkách]] a rok nato [[1973]] spouští činnost vesnička ve Chvalčově.
}}</ref> a bylo založeno Konto 777 SOS dětské vesničky. O rok později, v roce [[1969]], je na kontě (na tehdejší dobu obrovská suma) 28 miliónů Kčs a zahajuje se výstavba vesničky v [[Doubí (Karlovy Vary)|Doubí]] u [[Karlovy Vary|Karlových Varů]]. V roce [[1970]] tato vesnička zahajuje činnost a pokládá se základní kámen vesničky v [[Chvalčov]]ě na [[okres Kroměříž|Kroměřížsku]]. Její výstavba začíná v roce [[1971]], o rok později [[1972]] se začíná stavět vesnička v [[Brno-Medlánky|Brně-Medlánkách]] a rok nato [[1973]] spouští činnost vesnička ve Chvalčově. ==

Období normalizace sedmdesátých let nepřálo žádné formě občanských iniciativ – v roce [[1974]] byly vesničky převedeny pod pravomoc státu a o rok později ustavena komise k likvidaci Sdružení. To bylo obnoveno po listopadu [[1989]], následně byly Sdružení předány fungující vesničky v Doubí a Chvalčově a roku [[1996]] znovu zahájena výstavba vesničky v Brně-Medlánkách, která byla pro děti otevřena v roce [[2003]].
Období normalizace sedmdesátých let nepřálo žádné formě občanských iniciativ – v roce [[1974]] byly vesničky převedeny pod pravomoc státu a o rok později ustavena komise k likvidaci Sdružení. To bylo obnoveno po listopadu [[1989]], následně byly Sdružení předány fungující vesničky v Doubí a Chvalčově a roku [[1996]] znovu zahájena výstavba vesničky v Brně-Medlánkách, která byla pro děti otevřena v roce [[2003]].



Verze z 8. 6. 2018, 08:22

SOS dětské vesničky jsou nestátní nezisková organizace, která pomáhá ohroženým rodinám v péči o své děti a poskytuje kvalitní alternativní péči dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině.

Historie

Myšlenka SOS dětských vesniček vznikla v Rakousku v roce 1949 jako jeden ze způsobů zajistit opuštěnému dítěti péči náhradních rodičů. Jejím původcem a následně realizátorem byl Rakušan dr. Hermann Gmeiner, který ideu spojit opuštěné děti s matkami, které děti nemají, uvedl ve skutečnost založením SOS dětské vesničky v rakouském Imstu. Tehdy byla zaměřena především na válečné sirotky a v důsledku války na opuštěné děti. Základem bylo přiblížit podobu této náhradní péče co možná nejvíc skutečné rodině – matka s dětmi žije v samostatném domě v podpůrném prostředí vesničky. Hlavní zásadou je nerozdělovat od sebe sourozence. Prvnímu domu dal H. Gmeiner název Dům míru, posléze vznikly další; dodnes je "prototyp Imst" vzorem pro další země, jak prakticky, snadno a relativně levně realizovat náhradní rodinnou péči dětem, kterým vlastní rodina selhala.

SOS dětské vesničky v České republice

V roce 1967 Hermann Gmeiner přijel na pozvání České pediatrické společnosti představit tento projekt do tehdejšího Československa. V roce 1968 vzniká nejdříve Kruh přátel SOS dětské vesničky a posléze Sdružení SOS dětských vesniček[1] a bylo založeno Konto 777 SOS dětské vesničky. O rok později, v roce 1969, je na kontě (na tehdejší dobu obrovská suma) 28 miliónů Kčs a zahajuje se výstavba vesničky v Doubí u Karlových Varů. V roce 1970 tato vesnička zahajuje činnost a pokládá se základní kámen vesničky v Chvalčově na Kroměřížsku. Její výstavba začíná v roce 1971, o rok později 1972 se začíná stavět vesnička v Brně-Medlánkách a rok nato 1973 spouští činnost vesnička ve Chvalčově.

Období normalizace sedmdesátých let nepřálo žádné formě občanských iniciativ – v roce 1974 byly vesničky převedeny pod pravomoc státu a o rok později ustavena komise k likvidaci Sdružení. To bylo obnoveno po listopadu 1989, následně byly Sdružení předány fungující vesničky v Doubí a Chvalčově a roku 1996 znovu zahájena výstavba vesničky v Brně-Medlánkách, která byla pro děti otevřena v roce 2003.

V roce 1993 bylo Sdružení SOS dětské vesničky přijato za řádného člena mezinárodní organizace SOS Kinderdorf International se sídlem v Rakousku.

Cílem SOS dětských vesniček v České republice je dlouhodobě pomáhat ohroženým dětem vyrůstat v láskyplném prostředí se svými vlastními rodiči nebo pěstouny.

Idea a koncepce

SOS dětské vesničky jsou jedna z nejvýznamnějších neziskových organizací zabývající se dlouhodobou přímou pomocí ohroženým dětem. S vizí, že každé dítě si zaslouží vyrůstat v bezpečném a láskyplném prostředí rodiny, poskytují širokou škálu služeb a zázemí pěstounským rodinám, preventivní, okamžitou a následnou péči ohroženým dětem i mladým dospělým.

PĚSTOUNSKÁ PÉČE / služby pro pěstouny – SOS Přístav

Komplexní služby pěstounským rodinám. Jedná se o služby poradenské, psychologické, terapeutické, pedagogické, sociální, odlehčovací.

PREVENTIVNÍ PÉČE – SOS Kompas, SOS Kajuta

Odborné služby terénních sociálních pracovníků rodinám ohroženým odebráním dítěte. Jedná se o zajištění preventivní péče rodinám s dětmi ve složité životní situaci, kterou sami nedokáží řešit. Cílem péče je stabilizovat rodinu a předejít odebrání dítěte.

OKAMŽITÁ POMOC – SOS Sluníčko

SOS Sluníčko je zařízením s nepřetržitým provozem pro děti v krizové situaci, které vyžadují okamžitou pomoc. SOS Sluníčko pomáhá rodinám, které se na přechodnou dobu nemohou o dítě postarat a také dětem zanedbávaným nebo týraným.

NÁSLEDNÁ PÉČE – SOS Kotva

Příprava mladých dospělých z dětských domovů a pěstounských rodin na samostatný život.

Odkazy

Reference

  1. SKOVAJSA, Marek. Občanský sektor. Praha: Portál, 2010. ISBN 979-80-7367-681-0. Kapitola Česká organizovaná občanská společnost ve 20. století, s. 55. 

Externí odkazy