Přeskočit na obsah

Čtyřdobý spalovací motor: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m revert - experimenty
značka: vrácení zpět
Bez shrnutí editace
značky: možný vandalismus editace z Vizuálního editoru
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:4StrokeEngine_Ortho_3D_Small.gif|thumb|right|Animace pracovního cyklu čtyřdobého spalovacího motoru. Vpravo nahoře je sací, vlevo výfukový ventil. Čísla odpovídají číslům v textu.]]
[[Soubor:4StrokeEngine_Ortho_3D_Small.gif|thumb|right|Animace pracovního cyklu čtyřdobého spalovacího motoru. Vpravo nahoře je sací, vlevo výfukový ventil. Čísla odpovídají číslům v textu.]]
'''Čtyřdobý spalovací motor''', také nazýván '''čtyřtaktní motor''' nebo zkráceně jen '''čtyřtakt''', pracující na principu spalování paliva. První čtyřdobý spalovací motor, který využíval [[benzín]], sestrojil v roce [[1876]] [[Němci|německý]] [[inženýr]] [[Nicolaus Otto]]. Ve srovnání s [[parní stroj|parním strojem]], který v té době převládal, byl menší, lehčí a postupem času i tišší, čistší a především účinnější. Než ovšem dosáhl spolehlivosti parního stroje, trvalo ještě desítky let. Vynález spalovacího motoru dal impuls odbytu a zpracování [[ropa|ropy]]. V prvních deseti letech jeho existence se ho prodalo deset tisíc kusů.
'''ben is gayČtyřdobý spalovací motor''', také nazýván '''čtyřtaktní motor''' nebo zkráceně jen '''čtyřtakt''', pracující na principu spalování paliva. První čtyřdobý spalovací motor, který využíval [[benzín]], sestrojil v roce [[1876]] [[Němci|německý]] [[inženýr]] [[Nicolaus Otto]]. Ve srovnání s [[parní stroj|parním strojem]], který v té době převládal, byl menší, lehčí a postupem času i tišší, čistší a především účinnější. Než ovšem dosáhl spolehlivosti parního stroje, trvalo ještě desítky let. Vynález spalovacího motoru dal impuls odbytu a zpracování [[ropa|ropy]]. V prvních deseti letech jeho existence se ho prodalo deset tisíc kusů.


* '''Zážehový''' motor nasaje směs paliva a vzduchu, která se po stlačení zažehne jiskrou zapalovací svíčky.
* '''Zážehový''' motor nasaje směs paliva a vzduchu, která se po stlačení zažehne jiskrou zapalovací svíčky.

Verze z 26. 5. 2021, 14:26

Animace pracovního cyklu čtyřdobého spalovacího motoru. Vpravo nahoře je sací, vlevo výfukový ventil. Čísla odpovídají číslům v textu.

ben is gayČtyřdobý spalovací motor, také nazýván čtyřtaktní motor nebo zkráceně jen čtyřtakt, pracující na principu spalování paliva. První čtyřdobý spalovací motor, který využíval benzín, sestrojil v roce 1876 německý inženýr Nicolaus Otto. Ve srovnání s parním strojem, který v té době převládal, byl menší, lehčí a postupem času i tišší, čistší a především účinnější. Než ovšem dosáhl spolehlivosti parního stroje, trvalo ještě desítky let. Vynález spalovacího motoru dal impuls odbytu a zpracování ropy. V prvních deseti letech jeho existence se ho prodalo deset tisíc kusů.

  • Zážehový motor nasaje směs paliva a vzduchu, která se po stlačení zažehne jiskrou zapalovací svíčky.
  • Vznětový (Dieselův) motor nasaje vzduch a stlačením ho zahřeje; pak se vstříkne palivo, které se samovolně vznítí.

Pracovní fáze zážehového motoru (Benzín)

  1. Sání – píst se pohybuje směrem do dolní úvrati (DÚ), přes sací ventil je nasávána pohonná směs. (Při přímém vstřikování se nasává pouze vzduch a benzin se vstříkne tryskou umístěnou v hlavě válce.)
  2. Stlačení (komprese) – píst se pohybuje směrem do horní úvrati (HÚ). Oba ventily jsou uzavřené. Nasátá směs zmenšuje svůj objem, zvětšuje tlak i teplotu. Těsně před horní úvratí se směs zapálí elektrickou jiskrou zapalovací svíčky.
  3. Zážeh (expanze)– oba ventily jsou uzavřené. Směs paliva a vzduchu zapálená elektrickou jiskrou shoří. V pracovním prostoru válce se prudce zvýší teplota i tlak vzniklých plynů. Ty expandují a během pohybu pístu směrem dolů konají práci.
  4. Výfuk – píst se pohybuje směrem do HÚ. Výfukový ventil je otevřený. Spaliny z pracovního prostoru válce jsou vytlačovány do výfukového potrubí.

Pracovní fáze vznětového motoru (Diesel)

  1. Sání – píst se pohybuje směrem do dolní úvrati (DÚ), přes sací ventil je nasáván vzduch.
  2. Stlačení (komprese) – píst se pohybuje směrem do horní úvrati (HÚ). Oba ventily jsou uzavřené. Nasátý vzduch zmenšuje svůj objem, zvětšuje tlak a teplotu. Těsně před horní úvratí je do válce vstříknuto palivo.
  3. Vznět (expanze) – oba ventily jsou uzavřené. Směs paliva a vzduchu zapálená samovznícením shoří. V pracovním prostoru válce se prudce zvýší teplota i tlak vzniklých plynů. Ty expandují a během pohybu pístu směrem dolů konají práci.
  4. Výfuk – píst se pohybuje směrem do horní úvrati. Výfukový ventil je otevřený. Spaliny z pracovního prostoru válce jsou vytlačovány do výfukového potrubí. Výfuk je rozdělen na dvě části: výfuk volný nastává ještě před DÚ, kdežto výfuk nucený vzniká vytlačováním spalin při pohybu pístu vzhůru.

Odkazy

Související články

Externí odkazy