Hrnec: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MystBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: fa:قابلمه
m wikilink fix; upřesnění; terminologie; wikifiki
Řádek 5: Řádek 5:
Nejčastěji se hrnec používá v [[kuchyně|kuchyni]] při přípravě [[jídlo|jídel]], kde slouží přípravě [[pokrm]]ů popřípadě i ke skladování [[Potravina|potravin]].
Nejčastěji se hrnec používá v [[kuchyně|kuchyni]] při přípravě [[jídlo|jídel]], kde slouží přípravě [[pokrm]]ů popřípadě i ke skladování [[Potravina|potravin]].


Tradičním materiálem pro výrobu hrnců byla dlouhou dobu smaltovaná ocel. Po krátké době používání [[hliník]]u se dnes preferuje [[nerezavějící ocel]]. Pro použití na [[Indukční vařič|indukčních vařičích]] se hrnce z nerezavějící oceli zhotovují se sendvičovým dnem. Protože nerezavějící ocel používaná na výrobu hrnců je nemagnetická, je dno hrnce vyrobeno jako sendvič z několika vrstev. Vnitřní vrstva je právě z oceli, která je magnetická.
Tradičním materiálem pro výrobu hrnců byla dlouhou dobu smaltovaná ocel. Po krátké době používání [[hliník]]u se dnes preferuje [[korozivzdorná ocel]]. Pro použití na [[Indukční vařič|indukčních vařičích]] se hrnce z korozivzdorné oceli zhotovují se sendvičovým dnem. Protože austenitická korozivzdorná ocel 18–10 používaná na výrobu hrnců je nemagnetická, je dno hrnce vyrobeno jako sendvič z několika vrstev. Vnitřní vrstva je právě z oceli, která je [[feromagnetismus|feromagnetická]].


== Sovisející články ==
== Sovisející články ==

Verze z 4. 12. 2011, 14:10

Hrnce

Hrnec či hrnek je nejčastěji plechová nádoba obvykle válcovitého (nebo mírně kuželovitého či soudečkovitého) tvaru s uchy sloužícími k manipulaci. Součástí hrnce bývá obvykle poklice. Poklice slouží k uzavření hrnce, tak aby obsah hrnce zůstal oddělen od okolního prostředí. Nízký hrnec, který je výrazně širší než vyšší se obvykle označuje jako kastrol.

Nejčastěji se hrnec používá v kuchyni při přípravě jídel, kde slouží přípravě pokrmů popřípadě i ke skladování potravin.

Tradičním materiálem pro výrobu hrnců byla dlouhou dobu smaltovaná ocel. Po krátké době používání hliníku se dnes preferuje korozivzdorná ocel. Pro použití na indukčních vařičích se hrnce z korozivzdorné oceli zhotovují se sendvičovým dnem. Protože austenitická korozivzdorná ocel 18–10 používaná na výrobu hrnců je nemagnetická, je dno hrnce vyrobeno jako sendvič z několika vrstev. Vnitřní vrstva je právě z oceli, která je feromagnetická.

Sovisející články

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.

Šablona:Pahýl - gastronomie