Allen Carr: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 10 lety
Allen Carr byl silný odpůrce tzv. náhradní nikotinové terapie. Sice uznával, že některým kuřákům se podařilo přestat kouřit současně s užíváním těchto prostředků, ale tvrdil, že se jim to podařilo navzdory těmto výrobkům, nikoli jejich zásluhou. Jeho názor se dá ve stručnosti vyjádřit tak, že je absurdní léčit závislost na nikotinu užíváním nikotinu. Při náhradní nikotinové terapii není nikotin nahrazen, je to jen pokračování užívání nikotinu, udržení závislosti na něm a zbytečné prodlužování utrpení.
 
Carr vysvětloval, že půjde-li kuřák k lékaři a ten zjistí, že pacient kouří, bude se hojej lékař snažit od kouření odradit vysvětlováním všech zdravotních rizik spojených s kouřením, což pacientovi nijak nepomůže, jelikož to on sám moc dobře ví, a navíc mu to problém ještě zesílí, protože je z výkladu vystrašený a vystresovaný - a první, co udělá, že pro zmírnění stresu sáhne po cigaretě. A nebo pacientovi doporučí nikotin v náplastech, žvýkačkách atd. - přesně tu drogu, které se kuřák chce zbavit.
 
Původně se na Allena Carra lékaři dívali s velkou dávkou skepse a byl považován skoro až za šarlatána; a to i přesto, že jeho metoda je založena čistě na zdravém rozumu a používá analytické myšlení. Dnes už tomu tak není, Allen Carr je i po své smrti považován za předního celosvětového odborníka na odvykání kouření, a některé jeho argumenty i lékaři používají, chtějí-li svému pacientovi pomoci přestat kouřit. Přesto měl stále své odpůrce a mnozí jeho metodu neuznávali. Největší boj Allen sváděl s firmami na náhradní nikotin a tvrdil, že se mu spíše zdá, že místo toho, aby firmy na výrobu náhradního nikotinu ve formě žvýkaček, náplastí, inhalátorů atd. bojovali proti tabákovým firmám a snažili se kuřáky vyléčit, jsou spíš jejich konkurenty a bojují o ten samý výsledek - aby člověk zůstal závislý na nikotinu; jde jen o to, jakým způsobem do sebe závislý nikotin dostane. Na toto téma Carr krátce před svou smrtí napsal svou poslední knihu s názvem ''Scandal''.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu