Odvykání kouření

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Odvykání kouření (hovorově skončení s kouřením) je proces, při kterém se směřuje k ukončení praktik inhalace spalin z hořícího materiálu. Programy pro odvykání kouření jsou primárně orientovány na kouření tabáku, ale mohou být aplikovány i na další látky, u kterých vede časté používání ke tvorbě psychické závislosti, nebo silnému fyzickému návyku. Tento článek se věnuje výlučně problematice odvykání kouření cigaret.

Je obecně známou pravdou, že jen málo kuřáků dokáže úspěšně přestat hned na první pokus. Studie prokázaly, že skoncovat s kouřením je složité i v takových případech, kdy bylo kuřákovi diagnostikováno onemocnění, které je kouřením přímo způsobené. K úniku ze závislosti na nikotinu je třeba především silného vnitřního odhodlání.

Kouření a průměrná spotřeba cigaret v ČR[editovat | editovat zdroj]

V Česku kouří celkem 2,3 milionu lidí; z toho 1,7 milionu by chtělo přestat, milion to každoročně zkusí. Úspěšná jsou ale jen dvě až tři procenta. 55 % českých kuřáků kouří déle než 10 let, 34 % kouří 4 až 10 let. Více než polovina kuřáků (54 %) kouří 6 až 15 cigaret denně, 23 % kuřáků kouří více než 15 cigaret denně.

V České republice zemře každým rokem přibližně 100.000 osob. V důsledku kouření zemře ročně 22.000 osob, z toho 16.000 v produktivním věku. To je 60 každý den.[1]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čísla a fakta o kouření. Praha : eXnico - Centrum pro odvykání kouření, 2009. Dostupné online. (česky) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • www.prestantekourit.cz portál České koalice proti tabáku
  • www.odvykanibezobav.cz stránky společnosti, provádějící skupinové kurzy Odvykání BEZ OBAV. Metoda se zakládá na analytickém myšlení a zdravém rozumu. Vychází z faktu, že je třeba kuřáka nejdříve zbavit strachu v němž jej drží závislost na nikotinu, tedy strachu že přestat nedokáže. Metoda je tedy podobná jako při léčbě (terapii) kdy se pacient zbavuje fobií a strachu. Kurz používá stejné principy, jako Allen Carr