Marie Francouzská (1145–1198): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robot: Opravuji 0 zdrojů a označuji 1 zdrojů jako nefunkční) #IABot (v2.0.1
m (Robot: oprava pojmenování reference; kosmetické úpravy)
(Robot: Opravuji 0 zdrojů a označuji 1 zdrojů jako nefunkční) #IABot (v2.0.1)
Marie uměla číst a psát ve francouzštině a latině, měla vlastní knihovnu a byla mecenáškou mnohých spisovatelů. Jindřichovi porodila čtyři děti a zastávala funkci regentky během jeho pobytu ve Svaté zemi, který se mu stal osudným. V zajetí Kiliče Arslana onemocněl a zemřel krátce poté roku [[1181]].
 
Hraběcí titul po otcově skonu převzal starší syn [[Jindřich II. ze Champagne|Jindřich]], kterému Marie do roku [[1187]] pomáhala spravovat panství jako regentka. Roku [[1190]] se Jindřich společně se strýci [[Theobald V. z Blois|Theobaldem]] a [[Štěpán I. ze Sancerre|Štěpánem]]<ref name="lam-Jin2">[http://lamop.univ-paris1.fr/archives/baudin/comtes/henri2/henri2.htm www.lamop.univ-paris1.fr]{{Nedostupný zdroj}}</ref> vydal na [[třetí křížová výprava|třetí křížovou výpravu]] a svým dědicem ustanovil mladšího bratra Theobalda. Ve Svaté zemi se Jindřichovi podařilo získat titul [[Seznam jeruzalémských králů|jeruzalémského krále]], kterého užíval pouhých pět let. Spadl z galerie roku [[1197]].
 
Mladšímu Mariinu synovi Theobaldovi bylo tehdy zřejmě osmnáct let. První rok mu se správou hrabství opět pomáhala Marie a poté odešla do kláštera Fontaines-les-Meaux. Zemřela na jaře 1198 zlomená smutkem z Jindřichovy smrti<ref name="lam-Jin2"/> a byla pohřbena v [[Katedrála svatého Štěpána (Meaux)|katedrále sv. Štěpána]] v [[Meaux]].<ref>[http://gw2.geneanet.org/index.php3?b=loic15&lang=es;iz=9622;i=9622 http://gw2.geneanet.org]</ref> Její náhrobek nepřežil náboženské války v 16. století.
250 527

editací

Navigační menu