Levy Mwanawasa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 4 lety
m
typo
m ({{Autoritní data}} nad {{DEFAULTSORT}})
m (typo)
{{Infobox - osoba}}
'''Levy Patrick Mwanawasa''' ([[3. září]] [[1948]] [[Mufulira]], [[Severní Rhodésie]] – [[19. srpen|19. srpna]] [[2008]] [[Paříž]]) byl v letech [[2002]]-[[2008]] třetím prezidentem [[Zambie]].
 
== Osobní život ==
Narodil se jako druhé z deseti dětí v rodině [[etnikum|etnika]] [[Lenje]]. Po studiích na střední škole Chiwala ve Ndole vystudoval právnickou fakultu na [[Zambijská univerzita|Zambijské univerzitě]] v [[Lusaka|Lusace]]. Po promoci v roce [[1973]] byl zaměstnán v advokátní firmě, o pět let později si však založil vlastní právnickou společnost. Roku [[1982]] se stal místopředsedou Právnické asociace Zambie a v letech [[1985]]-[[1986]] působil jako generální prokurátor.
 
Po uvolnění politického života v Zambii na počátku 90. let vstoupil do Movement for Multiparty Democracy (MMD), Hnutí za pluralitní demokracii, vedeného [[Frederick Chiluba|Frederickem Chilubou]]. V říjnových volbách roku [[1991]] získal křeslo v Národním shromáždění. Volby byly pro MMD úspěšné, Chiluba se stal prezidentem a Mwanawasu v prosinci 1991 jmenoval svým viceprezidentem. Současně Mwanawasa zastával i post předsedy Národního shromáždění.

Navigační menu