Silent Spring: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m URL konvence, aby se rovnou otevřela, nestahovala
m správný terč v hesle Prezid. medaile
Řádek 36: Řádek 36:
| url = https://www.businessinsider.com.au/sir-david-attenborough-did-a-qa-on-reddit-worst-thing-hes-ever-seen-is-chimps-killing-monkeys-2014-1
| url = https://www.businessinsider.com.au/sir-david-attenborough-did-a-qa-on-reddit-worst-thing-hes-ever-seen-is-chimps-killing-monkeys-2014-1
| datum přístupu = 2018-03-28
| datum přístupu = 2018-03-28
}}</ref> Autorka byla posmrtně oceněna mj. nejvyšším civilním vyznamenáním USA, [[Seznam nositelů Prezidentské medaile svobody#Literatura|Prezidentskou medailí svobody]] udělenou r. 1980.
}}</ref> Autorka byla posmrtně oceněna mj. nejvyšším civilním vyznamenáním USA, [[Seznam nositelů Prezidentské medaile svobody#Environmentalismus|Prezidentskou medailí svobody]] udělenou r. 1980.


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 28. 3. 2018, 14:14

Silent Spring
AutorRachel Carsonová
Původní názevSilent Spring
ZeměSpojené státy americké
Jazykamerická angličtina
Žánresej
VydavatelHoughton Mifflin Harcourt
Datum vydání27. září 1962
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rachel Carsonová, autorka knihy

Silent Spring (v češtině Mlčící jaro nebo Tiché jaro) je kniha americké bioložky a spisovatelky Rachel Carsonové, která byla poprvé vydána v roce 1962 nakladatelstvím Houghton Mifflin, Kniha je považována za jednu z nejdůležitějších v oblastí literatury faktu ve 20. století a za jeden impulsů ke vzniku hnutí pro ochranu životního prostředí.

Carson knihu napsala na základě podkladů řady biologů, entomologů, toxikologů a upozornila na rizika nebezpečných chemických látek jako DDT, toxafen nebo dieldrin.[1]

Kniha vedla k rozvoji environmentálního hnutí a také k zákazu užití DDT v zemědělství ve většině zemí, díky Stockholmské úmluvě, která omezuje jeho užití na potlačování malárie.[2] Tím se mj. zpomalil vývoj rezistence komárů vůči tomuto insekticidu, takže je na většině míst postižených malárií stále účinný pro hubení přenašečů malárie v interiérech.[3]

Sir David Attenborough knihu označil za takovou, která proměnila vědecký svět nejvýznamněji po Darwinově knize O původu druhů.[4] Autorka byla posmrtně oceněna mj. nejvyšším civilním vyznamenáním USA, Prezidentskou medailí svobody udělenou r. 1980.

Reference

  1. Miroslav Šuta: Rachel Carson – příběh síly slova, respekt.cz
  2. Text of the Stockholm Convention. www.env.go.jp [online]. [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WHO | The use of DDT in malaria vector control. WHO position statement. WHO [online]. 2011-05 [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. 
  4. THOMSEN, Simon. Sir David Attenborough Did A Reddit Q&A: Worst Thing He's Seen? Chimps Killing Monkeys. Business Insider Australia. 2014-01-09. Dostupné online [cit. 2018-03-28]. (anglicky) 

Externí odkazy