Silent Spring

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silent Spring
AutorRachel Carsonová
ZeměSpojené státy americké
Jazykamerická angličtina
Žánresej
VydavatelHoughton Mifflin Harcourt
Datum vydání27. září 1962
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rachel Carsonová, autorka knihy

Silent Spring (v češtině Mlčící jaro nebo Tiché jaro) je kniha americké bioložky a spisovatelky Rachel Carsonové, která byla poprvé vydána v roce 1962 nakladatelstvím Houghton Mifflin, Kniha je považována za jednu z nejdůležitějších v oblastí literatury faktu ve 20. století a za jeden impulsů ke vzniku hnutí pro ochranu životního prostředí.

Carson knihu napsala na základě podkladů řady biologů, entomologů, toxikologů a upozornila na rizika nebezpečných chemických látek jako DDT, toxafen nebo dieldrin.[1]

Kniha vedla k rozvoji environmentálního hnutí a také k zákazu užití DDT v zemědělství ve většině zemí, díky Stockholmské úmluvě, která připouští jeho užití jen na potlačování malárie.[2] Tím se mj. zpomalil vývoj rezistence komárů vůči tomuto insekticidu, takže je na většině míst postižených malárií stále účinný pro hubení přenašečů malárie v interiérech.[3]

Sir David Attenborough knihu označil za takovou, která proměnila vědecký svět nejvýznamněji po Darwinově knize O původu druhů.[4] Autorka byla posmrtně oceněna mj. nejvyšším civilním vyznamenáním USA, Prezidentskou medailí svobody udělenou r. 1980.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miroslav Šuta: Rachel Carson – příběh síly slova, respekt.cz
  2. Text of the Stockholm Convention. www.env.go.jp [online]. [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WHO | The use of DDT in malaria vector control. WHO position statement. WHO [online]. 2011-05 [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. 
  4. THOMSEN, Simon. Sir David Attenborough Did A Reddit Q&A: Worst Thing He's Seen? Chimps Killing Monkeys. Business Insider Australia. 2014-01-09. Dostupné online [cit. 2018-03-28]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]