Silent Spring

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silent Spring
AutorRachel Carsonová
Původní názevSilent Spring
ZeměSpojené státy americké
Jazykamerická angličtina
Žánresej
VydavatelHoughton Mifflin Harcourt
Datum vydání27. září 1962
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rachel Carsonová, autorka knihy

Silent Spring (v češtině Mlčící jaro nebo Tiché jaro) je kniha americké bioložky a spisovatelky Rachel Carsonové, která byla poprvé vydána v roce 1962 nakladatelstvím Houghton Mifflin, Kniha je považována za jednu z nejdůležitějších v oblastí literatury faktu ve 20. století a za jeden impulsů ke vzniku hnutí pro ochranu životního prostředí.

Carsonová knihu napsala na základě podkladů řady biologů, entomologů, toxikologů a upozornila na rizika nebezpečných chemických látek jako DDT, toxafen nebo dieldrin.[1]

Kniha vedla k rozvoji environmentálního hnutí a také k zákazu užití DDT v zemědělství ve většině zemí, díky Stockholmské úmluvě, která připouští jeho užití jen na potlačování malárie.[2] Tím se mj. zpomalil vývoj rezistence komárů vůči tomuto insekticidu, takže je na většině míst postižených malárií stále účinný pro hubení přenašečů malárie v interiérech.[3]

Sir David Attenborough knihu označil za takovou, která proměnila vědecký svět nejvýznamněji po Darwinově knize O původu druhů.[4] Autorka byla posmrtně oceněna mj. nejvyšším civilním vyznamenáním USA, Prezidentskou medailí svobody udělenou r. 1980.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miroslav Šuta: Rachel Carson – příběh síly slova, respekt.cz
  2. Text of the Stockholm Convention. www.env.go.jp [online]. [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WHO | The use of DDT in malaria vector control. WHO position statement. WHO [online]. 2011-05 [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. 
  4. THOMSEN, Simon. Sir David Attenborough Did A Reddit Q&A: Worst Thing He's Seen? Chimps Killing Monkeys. Business Insider Australia. 2014-01-09. Dostupné online [cit. 2018-03-28]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]