Queen Mary 2: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 209 bajtů ,  před 4 lety
→‎Konstrukce: Queen Mary 2 je na rozdíl od Oasis of the Seas, Allure of the Seas, a Harmony of the Seas, konstruována nikoliv jako výletní loď, nýbž jako plnohodnotná dopravní loď pro provoz i na severním Atlantiku za jakýchkoliv podmínek.
(→‎Konstrukce: Pohon lodi Queen Mary 2 je dieselelektrický, to jest dieselovými motory s celkem běžným elektrickým přenosem výkonu na lodní šrouby. Palivem pro Queen Mary 2 je tudíž dieselové palivo (ropný produkt), nikoliv elektřina.)
(→‎Konstrukce: Queen Mary 2 je na rozdíl od Oasis of the Seas, Allure of the Seas, a Harmony of the Seas, konstruována nikoliv jako výletní loď, nýbž jako plnohodnotná dopravní loď pro provoz i na severním Atlantiku za jakýchkoliv podmínek.)
značky: editace z Vizuálního editoru možné problémové formulace
| letadla =
}}
'''Queen Mary 2''' je luxusní osobní [[doprava|dopravní]] [[loď]] provozovaná společností [[Cunard Line]] a pojmenovaná po [[Marie z Tecku|Marii z Tecku]]. Byla{{kdy}} největší osobní lodí na světě, je už ale překonána trojicí lodí [[Oasis of the Seas]], [[Allure of the Seas]] a [[Harmony of the Seas]], které mají větší parametry a dokáží pojmout více než dvojnásobek pasažérů. Zde uvedená trojice lodí, větších než Queen Mary 2, je ale počítána do kategorie výletních, zábavních, lodí, a není odborníky považována za plnohodnotné zaoceánské osobní lodě pro běžnou dopravu, hlavně přes severní Atlantik jako nejnebezpečnější oceán, za jakýchkoliv podmínek. Queen Mary 2 naproti tomu takovou lodí je.
 
== Interiér ==
Na lodi je 37 výtahů, 5000 schodů, 1310 kajut pro cestující, 2000 koupelen (dodaných českou firmou){{Fakt/dne|20180122102759|}}, 955 balkonů, 500 km potrubí, 80 tisíc svítidel, 3000 telefonů, 8000 hasicích přístrojů, 5 velkých bazénů, malá nemocnice, 14 barů, divadlo, muzeum, planetárium a knihovna. O denní spotřebu 1100 tun sladké vody se starají tři úpravny. Lodi velí kapitán Ronald Warwick, jehož otec byl kapitánem předchůdkyně Queen Mary. Nejdražší lístek při první plavbě vyšel na 1,5 mil. Kč.
 
Pohon lodi je čtyřmi dieselovými motory, a jako doplňkový pohon jsou instalovány i dvě spalovací turbiny. "Dieselelektrické motory", jaké jsou uvedeny zde v "technických datech", neexistují. Existuje pouze přenos výkonu z dieselových motorů, namísto hřídelem, tak elektřinou. S tím, že dieselovy motory pomocí generátorů vyrábějí elektrický proud, a u lodních šroubů jsou elektromotory, které pak pomocí tohoto proudu šrouby bezprostředně pohánějí. Je to běžný princip, používaný na příklad běžně u dieselových lokomotiv. Z oceánských lodí měla tento princip pohonu poprvé francouzská Normandie z roku 1935. NesprávnýDo je"technických idat" údaju této české verze článku se bohužel vloudil šotek, který se v "technickýchdaném datech"sloupci nedá jednoduše editací napravit. Nesprávný je údaj, že palivem u Queen Mary 2 je elektřina. Na oceánech není nataženo trolejové vedení, a ani baterie s takovou potřebnou kapacitou nejsou reálné. Palivem je u Queen Mary 2 samozřejmě dieselové palivo, ropný produkt.
 
== Odkazy ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu