Alexandros Papagos: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 874 bajtů ,  před 5 lety
rozšířil jsem jí
(šablony)
(rozšířil jsem jí)
{{pravopis}}{{kategorizovat}}{{wikifikovat}}{{upravit}}Alexander Papagos (Řecky: Alexandros Papagos 9 února 1883 – 4. října 1955), byl řecký Polní Maršál, který vedl Řecké Armády ve druhé Světové Válce a v pozdějších fázích řecké Občanské Války.V Květnu 1951 odstoupil z Armády, aby se angažoval v politice. Založil řeckou Rally (Ελληνικός Συναγερμός), po vzoru De Gaulla a vyhrál v září volby s 36.53 procenty hlasů, z velké části kvůli jeho popularitě, protože byl silný a odhodlaný vůdce, a také díky komunistické porážce v občanské válce, která byla připsána ve velké části jeho vedení.Athénské předměstí Papagou, kde se nachází Ministerstvo Obrany , je pojmenováno po něm.
 
ŽIVOT
 
Alexander Papagos se narodil v Aténách v roce 1883. Jeho otec byl generálmajor Leonidas Papagos.V roce 1902 vstoupil do Bruselské vojnské akademie. Oženil se s Marii Kallinskiou, dcerou Generála Andrease Kallinskis-Roïdis. Byl v roce 1911 povýšen na Nadporučíka a účastnil se Válek na Balkáně v letech 1912-13.
 
V roce 1913 byl povýšen na Kapitána. Po skončení Balkánských Válek sloužil v 1. Jezdeckého Pluku a III. Armádním Sboru. V roce 1916 povýšen na majora a v roce 1916 byl jmenován náčelníkem štábu Obrněné Brigády.
 
Dne 10. října 1935, spolu s viceadmirál Dimitriosem Oikonomou a Georgios Reppas svrhli vládu Panagise Tsaldarisa a Papagos se stal ministrem pro vojenské záležitostiv novém kabinetu Georgiose Kondylise, který okamžitě prohlásil, že obnovevý řeckou monarchii.
 
Dne 5. Března 1936 byl jmenován Generálním Inspektor Armády a svůj post držel do 31. července. Další den byl povýšen na Šéfa Generálního Štábu Armády.
 
Během následujících let jako Náčelník Generálního Štábu se aktivně snažil reorganizovat Armádu pro nadcházející Druho SvětovouVálku.Při vypuknutí Řecko-italské Války dne 28. října 1940 se stal Velitelem armády a post si udržel až do kapitulace řeckých ozbrojených síl po německé invazi do Řecku v dubnu 1941.
 
Papagos režíroval řecké operace proti Itálii podél řecko-albánské hranice. Řecká armáda pod jeho velením zastavila italié 8. listopadu a donutila je stáhnout hluboko do Albánie mezi 18. listopadu a 23. prosince. Úspěchy řecké Armády, mu přinesli slávu a potlesk. Druhé italské útočné vlně mezi 9 a 16 Března 1941 se nic nepodařilo.
 
I přes tento úspěch se Papagos se rozhodl zachovat část řecké Armády v Albánii, a byl ochoten postupným stahováním posílit severo-východní hranici obrany Po německé invazi dne 6. dubna 1941, se řekové v Makedonii zuřivě bránili německým útokům na Metaxovu Linii, ale byly nepřítelem přemoženi.
 
Brzy po tom řecká epirská armáda kapitulovala a 23 dubna řecká vláda byla uprchla na Krétu.
 
Papagos zůstal v okupovaném Řecku, a v červenci 1943 byl zatčen německé okupačními orgány a byl převezen do Německa jako rukojmí.Na konci dubna 1945 byl převezen do Tyrolska spolu s asi 140 dalších prominentními vězni z koncentračního tábora Dachau, . Byl osvobozen Pátou AMERICKou Armádou dne 5. Května 1945.
 
V lednu 1949 byl znovu jmenován Velitelem v probíhající řecké Občanské Války. Jako odměnu za jeho služby mu byl udělen titul Maršál/Stratarches 28
října 1949 a on byl vrchním velitelem až do roku 1951.
 
Od roku 1951 se angažoval v politice a založil politickou stranu Rally, s kterou vyhrál volby v září 1951.
 
Zemřel roku 1955.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu