Basso continuo: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 3 304 bajtů ,  před 15 lety
Doplněno, odstraněn pahýl
(typo)
(Doplněno, odstraněn pahýl)
'''Basso continuo''', zkráceně '''continuo''', také '''číslovaný bas''', nebo '''generální bas''' (francouzsky: ''basse cifrée'', německy: ''generalbass'', je způsob vytváření (realizace) [[harmonie|harmonické]] struktury skladby při němž nástroj nebo skupina nástrojů hraje basovou linii a nad ní improvizuje harmonii podle číselných údajů skladatele.
'''Basso continuo''' - neboli ''generální bas''. Užívalo se jej převážně v hudbě období baroka. Nástrojem basso continua bylo většinou violoncello s cembalem, tyto dva nástroje tvořily protiváhu melodii sólového hlasu, kterým byly většinou nástroje dechové dřevěné, smyčcové či lidský hlas. Basso continua se užívalo zejména v instrumentálních sonátách a vokálních áriích.
Notace b.c. se později uváděla pouze čísly (tzv.'' číslovaný bas''), kdy cellista hraje přesně zápis, kdežto cembalista musí vedle zapsané melodie hrát akordy, které jsou zapsané pouze čísly.
 
==Continuo==
Tento způsob notového zápisu byl používán zcela universálně po celé období [[baroko (hudba)|hudebního baroka]], tj. přibližně v letech [[1600]] až [[1750]]. Nástroji či skupině nástrojů se říká ''continuo''. Skladatelé nikdy nepředepisovali, které nástroje má skupina obsahovat, ani se nezabývali detaily skutečného provedení zápisu. To bylo zcela ponecháno na vůli interpretů. Nicméně nejméně jeden z nástrojů continua musel býl schopen [[Akord|akordické]] hry. Nejčastěji to bývalo [[cembalo]] nebo [[varhany]], ale také [[loutna]], [[theorba]], [[kytara]] nebo [[harfa]]. Dále skupina zpravidla obsahovala nástroje znějící v basovém rejstříku jako [[violoncello]], [[kontrabas]], [[viola da gamba|violu da gamba]] nebo [[fagot]]. V současných realizacích barokních skladeb je nejčastěji v instrumentální hudbě používána kombinace cembalo a violoncello a v chrámové hudbě varhany.
 
==Základní princip notace==
'''Skladatelé a významná díla:'''
 
Základem je basová linie, tj. sled nejhlubších tónů, které mají být hrány. Pokud u noty nebyly uvedeny žádné číselné údaje, bylo na vůli interpreta hrát pouze tuto notu nebo celý [[kvintakord]] postavený na této notě. Např. byla-li v notovém zápise skladby koponované ve stupnici C-dur uvedena nota C, pak interpret dopnil noty E a G. Byla-li to nota E, pak doplnil G a H. Pokud byla nota doprovázena čísly, pak to znamenalo, že k základní notě je nutno hrát ještě další noty v pořadí daném číselným zápisem.
 
Např. zápis:
 
[[Image:C with 64 figured bass.png]]
 
znamenal, že k základní notě C je nutno hrát kvartu a sextu k tónu C, tedy akord CFA, což je vlastně druhý obrat akordu F-dur.
 
Podrobnosti lze nalézt např. v práci [http://www.robertkelleyphd.com/FiguredBass.pdf Roberta Kelleyho]
 
Dnešní čtení těchto zápisů je ovšem komplikováno dobovými zvyklostmi, které se v průběhu let měnily a navíc každý skladatel používal své vlastní zkratky, které bychom mohli přirovnat k samoznakům v těsnopise, proto realizace barokních skladeb není úplně jednoduchou záležitostí.
 
==Basso continuo dnes==
 
Již v období klasicismu přestali skladatelé ponechávat na interpretovi vedení doprovodných hlasů a předepisovali konkrétní instrumentaci i přesný notový zápis. Nejdéle se udržel zápis pomocí číslovaného basu v chrámových skladbách, zejména v partech pro varhany. Nalezneme jej ještě i ve mších takových skladatelů jako byli [[Anton Bruckner]], [[Ludwig van Beethoven]] nebo [[Franz Schubert]].
 
Interpreti barokní doby byli natolik zkušení, že byli schopni prakticky z listu realizovat basso continuo. V dnešní době zpravidla umělecký vedoucí souboru předepíše konkrétní realizaci zápisu a realizace je považována za autorský podíl a autor je také zpravidla jmenovitě u provedení uveden. Mezi nejznámější realizátory barokních skladeb u nás patří např. [[Milan Muclinger]] nebo [[Miroslav Venhoda]].
 
V jisté zjednodušené formě se s číslovaným basem setkáváme dodnes. Jsou to všem dobře známé akordové značky používané nejčastěji kytaristy při doprovodu populárních písní, ale stejně dobře je využívají [[klavír]]isté i [[harmonika|harmonikáři]] a zejména hráči na elektronické klávesové nástroje ([[keyboard]]).
 
==Někteří skladatelé a jejich díla==
* [[Carl Philipp Emanuel Bach]]: Sonáty pro flétnu a basso continuo
* [[Johann Sebastian Bach]]: Sonáty pro flétnu a basso continuo
* [[Antonio Vivaldi]]: 9 sonáty pro violoncello a basso continuo
 
==Externí odkazy==
{{hudební pahýl }}
* http://www.medieval.org/emfaq/misc/continuo.html
* http://www.robertkelleyphd.com/FiguredBass.pdf
 
[[Kategorie:Hudební terminologie]]
 
[[ca:Baix continu]]

Navigační menu