Breakdance: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 286 bajtů ,  před 7 lety
m
vlastní mozek -.-
m (vlastní mozek -.-)
[[Soubor:Murte na BOTY CZ 2006.jpg|thumb|Murte (z DSC) a freeze Airbaby na BOTY CZ 2006]]
[[Soubor:BOTY CZ 2006 Hahny.jpg|thumb|Porotce Hahny předvádí Headspin na BOTY CZ 2006]]
'''Breakdance''', také známý jako '''breaking''' nebo '''b-boying''', je bezkontaktní, akrobatický druh [[tanec|tance]] [[street dance]]. Tanečník se nazývá '''b-boy''', tanečnice '''b-girl'''. Breakdance je jednou zez čtyřdevíti základních částí kultury [[hip hop]]u (další jsou [[rap]], [[Diskžokej|DJing]] a, [[graffiti]], MCing, beatbox, móda a vzdělávání). Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním [[Bronx]]u v [[New York]]u a v [[Los Angeles]] na začátku 70. let. Breakdance je populární hlavně u [[mládež]]e.
 
== Taneční prvky ==
[[File:Downrock.jpg|thumb|Downrock/footwork]]
Break dance se skládá z následujících tanečních prvků:
* Toprock – základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl. Patří tam [[Indiana Step]] nebo třeba [[salsa step]].
* Uprock – krok používaný při náznaku souboje, vypadá jako akční scéna z [[kung-fu]] filmu.
* Footwork – tanečník je na všech čtyřech a dělá různé prvky na(např. zemithree spet, six step,...)
* Freezes – různá zastavení v krkolomných pozicích. Většinou se dotýkají země pouze ruce a někdy hlava.
* Power moves – nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby, vzdáleně vypadající jako [[gymnastika|gymnastiky]], ale jejich původ je velmi rozmanitý – například točení na hlavě, točení na koleni, vrtulník, želva, vzdušná kola, air flare atd.
* Acrobatics – akrobacie velice podobná jako ji známe z gymnastiky, nedbá ale na přesnost, spíš na design a „nejvychytanější“ prvky.
 
Každý tanečník nebo tanečnice má vlastní styl a vlastní taneční prvky. Vymýšlení nových prvků vyžaduje značnou dávku [[fantazie]] a [[kreativita|kreativity]], což je jakousi „výzvou“ pro každého tanečníka. Originalita je jedním ze základních rysů špičkového tanečníka.Každý tanečník musí mít dobré držení těla.
 
Často je také s breakdance spojováno přehnané nebezpečí, ale zkušení tanečníci potvrzují, že ke zranění dochází výjimečně a většinou z nedbalosti. Například bojové sporty na tom jsou v tomto ohledu rizikovější.{{Doplňte zdroj}}
 
== Historie ==
'''Uprock''' byl vůbec první formou breakdance, který nesl znaky [[bojové umění|bojového umění]].{{Doplňte zdroj}} Z tohoto důvodu působil velmi agresivně; s postupem doby se ale při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění, takže vznikl nový směr zvaný '''popping''', který okamžitě získal velkou popularitu u mládeže a stal se [[diskotéka|diskotékovým]] hitem. Mezi další směry, které breakdance ovlivnily, se může zařadit třeba '''freestyle''', který sdružuje prvky zahrnující pády a točení. Dalším novým směrem, kterým se skupina tanců breakdance rozšířila, je '''footwork.''', při kterém tanečníci používají ruce k podepření těla, tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, která posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.
 
Dnes jsou základními prvky breakdance jako širokého tanečního stylu toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. V současné době někteří tanečníci přebírají breakdance prvky i z bojových umění či bojového tance [[Capoeira]].
 
== Taneční „souboje“ ==
V breakdance se pořádají soutěže (souboje, „battly“), od lokální úrovně po tzv. [[Battle of the Year]] (Souboj roku; BOTY). Soutěží buď jednotlivci nebo skupiny ([[crew]]) o více členech. Battle se dělí na většinou 3-4 kola (rounds), po které má každý b-boy svůj vstup. Každé kolo trvá maximálně několik osmiček (přibližně minuta - dvě), po které se tanečník snaží zaujmout svým stylem a předvést ty nejlepší a nejoriginálnější prvky z každé skupiny, spojené do uceleného celku. Breakdance doprovází neoddělitelná hip-hopová hudba a funky hudba, která je často vhodně mixovaná tak, že se během battle vystřídá několik motivů, na které mohou tanečníci reagovat a přizpůsobit podle nich taneční styl. Soutěžící se navzájem nedostávají do přímého kontaktu (po skončení performance jednoho následuje kreace dalšího a tanečník, který není na řadě, zůstává na kraji taneční plochy), avšak samotný taneční styl každého z nich občas vykazuje provokující gesta směrem k oponentovi.
Každé kolo trvá maximálně několik desítek sekund (není striktně omezeno), po které se tanečník snaží zaujmout svým stylem a předvést ty nejlepší a nejoriginálnější prvky z každé skupiny, pokud možno spojené do uceleného celku. Breakdance doprovází neoddělitelná hip-hopová hudba a funky hudba, která je často vhodně mixovaná tak, že se během battle vystřídá několik motivů, na které mohou tanečníci reagovat a přizpůsobit podle nich taneční styl. Soutěžící se navzájem nedostávají do přímého kontaktu (po skončení performance jednoho následuje kreace dalšího a tanečník, který není na řadě, zůstává na kraji taneční plochy), avšak samotný taneční styl každého z nich občas vykazuje provokující gesta směrem k oponentovi.
 
Mezi battly s největší [[prestiž]]í patří každoroční [[Redbull BC One]] nebo Battle of the Year International.
1

editace

Navigační menu