Socha svatého Jana Nepomuckého (Neděliště)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha svatého Jana Nepomuckého (Neděliště)
Socha sv. Jana Nepomuckého (Neděliště) 01.JPG
Základní údaje
Kód památky 24152/6-658 (PkMISSezObr)
Popis
Materiál pískovec
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha svatého Jana Nepomuckého se nalézá na návsi u zámku Neděliště v obci Neděliště v okrese Hradec Králové. Barokní pískovcová socha z první poloviny 18. století od neznámého autora je chráněna jako kulturní památka ČR. Národní památkový ústav tuto sochu uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 24152/6-658.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Barokní pískovcová socha svatého Jana Nepomuckého byla podle nápisů na soklu sochy postavena v roce 1729 nákladem majitelů panství Karla Ferdinanda Dobřenského z Dobřenic a jeho manželky Alžběty, rozené Strakové z Nedabylic. Socha stála původně na návrší u okresní silnice vedoucí k Sendražicím a roku 1899 byla přenesena na současné místo před zámek.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Socha svatého Jana Nepomuckého stojí na trojbokém soklu ozdobeném po stranách volutami se střapci a zakončeném konkávní římsou, na níž je umístěno skalisko, na kterém stojí svatý Jan Nepomucký v tradičním ikonografickém pojetí oděný v kanovnickém rouchu s biretem na hlavě skloněné k levému rameni. Světec vykračuje pravou nohou a zbožně pohlíží na krucifix, který drží v náručí. Po stranách u jeho nohou sedí na skalisku dva andílci. Andílek vlevo drží v rukou plaketu nečitelným reliéfem, andílek vpravo přidržuje ležící vědro, z něhož vytéká voda.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecké památky Čech I. – IV., Emanuel POCHE (ed.). Praha 1977, strana 1065

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]