Snohomish County

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Snohomish County (Washington)
Glacier Peak
Snohomish County (Washington) – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoEverett
Statusokres
Souřadnice
Rozloha5 688 km²
Časové pásmoUTC-8/-7 (letní čas)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel713 355
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "131,8") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.131,8 obyv./km²
Správa regionu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nadřazený celekWashington
Vznik14. ledna 1861
Oficiální webwww1.co.snohomish.wa.us
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Snohomish County se nachází v americkém státě Washington a nese své jméno po indiánském kmeni Snohomišů. Od roku 2000 stoupla jeho populace z 606 024 obyvatel na 713 335 rezidentů v roce 2010, což z něj dělá jeden z nejvíce rostoucích okresů ve státě a třetí největší po okresech King a Pierce. Sídlem i největším městem okresu je Everett. Okres byl vytvořen v roce 1861 odtržením od okresu Island.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Podle amerického cenzusového úřadu má okres celkovou rozlohu 5 689 km², z čehož 5 411 km² je pevnina a 278 km² (4,9%) je voda. Nejvyšším bodem okresu je Glacier Peak, který roste do výše 3 213 metrů nad mořem.

Okres hraničí na západě s Pugetovým zálivem, kromě oblasti Stanwoodu, kde ho od Caamañova ostrova (okres Island) odděluje Davisův průliv. Na východě ho od ostatních okresů oddělují hřebeny Severních Kaskád. Od severu k jihu okres měří téměř 58 kilometrů.

Federálně chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Přírodní zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Hory[editovat | editovat zdroj]

Řeka Stillaguamish u Granite Falls.

Důležité řeky[editovat | editovat zdroj]

Důležité vodní plochy[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Centrum města Everett.

Největší města[editovat | editovat zdroj]

Sousední okresy[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Zastávka metrobusu Swift v Lynnwoodu.

Silnice[editovat | editovat zdroj]

V okrese Snohomish se nachází pět hlavních silnic, které jej spojují s ostatními okresy a dalšími oblastmi. Jsou zde čtyři silnice, které jej protínají svisle a to jsou Interstate 5, Interstate 405, Washington State Route 9 a Washington State Route 99. Jedna silnice, U.S. Route 2 protíná okres vodorovně.

Autobusy a vlaky[editovat | editovat zdroj]

Místa okresu Snohomish jsou propojena mnoha zastávkami tří systémů hromadné autobusové dopravy, kam patří Community Transit, Everett Transit a Sound Transit. Okresem také probíhají tři vlakové linky. Amtrak Cascades staví ve Stanwoodu, Everettu a v Edmonds, Empire Builder zastavuje v Everettu a Edmonds, stejně jako příměstský vlak Sounder, který navíc staví také v Mukilteu.

Community Transit provozuje metrobusovou linku pod názvem Swift, která spojuje Everett Station s Aurora Village v Shorelinu po silnici Washington State Route 99. Společnost Sound Transit navíc plánuje rozšíření své sítě Link Light Rail do Lynnwoodu a později do Everett Station, trasa by měla nést jméno North Link.

Paineovo letiště.

Letiště a trajekty[editovat | editovat zdroj]

Okres Snohomish má jedno oficiální a několik městských letišť. Také je spojeno s ostrovy Pugetova zálivu trajekty sítě Washington State Ferries.

Oficiálním letištěm je Paineovo letiště, jinak také známo pod názvem Snohomish County Airport a mezi menší letiště patří Harveyho letiště ve Snohomish a Arlingtonské městské letiště v Arlingtonu. Další letiště jsou ještě v Darringtonu, Lake Stevens, Granite Falls a Martha Lake, které ale bylo v roce 2000 zavřeno.

Síť trajektů Washington State Ferries spojuje okres vodní cestou s jinými okresy. Jednou linkou je loď mezi Edmondsem a Kingstonem, která je částí Washington State Route 104. Druhou linkou je pak trajekt mezi Mukilteem a Clintonem, kterou využívá Washington State Route 525.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Při sčítání lidu v roce 2000 žilo v okrese 606 024 obyvatel a hustota osídlení byla 112 obyvatel na km². 86 % obyvatel byli běloši, 6 % bylo utvořeno Asiaty a 2 % obyvatel černochy nebo Afroameričany. 5 % populace byli Hispánci nebo Latino.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Okres patří mezi největší okresy ve Spojených státech, které nemají vlastní čtyřletou bakalářskou vysokou školu.

Vodní věž v Marysville.
Trajektový terminál v Edmondsu.
Historická čerpací stanice v Lynnwoodu.

Města[editovat | editovat zdroj]

Seřazena od největšího k nejmenšímu dle populace:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Snohomish County na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]