Everett Station

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Everett Station
Pohled na nádražní budovu.
Souřadnice
Provozovatel dráhy BNSF Railway
Kód stanice EVR
Tratě Amtrak Cascades
Empire Builder
Sounder-North Line
North Link
V provozu od 2002
Dopravních kolejí 2
Nástupišť (hran) 2
Počet cestujících 45 499
Návazná doprava Greyhound
Northwestern Trailways
Sound Transit Express
Community Transit
Everett Transit
Amtrak Thruway Motorcoach
Skagit Transit
Island Transit

Everett Station je hlavní dopravní uzel města Everett v americkém státě Washington. Jeho rozloha je 5 900 m² a cena byla 44 milionů amerických dolarů. Zatímco trať a nástupiště vlastní společnost Burlington Northern Santa Fe, budova a parkoviště patří městu Everett.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Amtrak[editovat | editovat zdroj]

Stanicí procházejí hned dvě linky společnosti Amtrak. Jednou je Empire Builder mezi Seattlem a Chicagem a druhou je Amtrak Cascades mezi Vancouverem a Eugenem. Jedná se o poslední stanici od Seattlu, kde obě tratě vedou souběžně. Zatímco Empire Builder se stáčí na východ ke Kaskádovému pohoří, Amtrak Cascades pokračuje severním směrem. Z osmnácti stanic Amtraku ve státě Washington byla v roce 2010 everettská stanice sedmou nejvytíženější, jelikož na ni nastoupilo nebo vystoupilo v průměru 125 cestujících denně.

Sound Transit[editovat | editovat zdroj]

Společnost Sound Transit provozuje v pracovních dnech příměstský vlak Sounder, jehož severní linka začíná v Everettu a směřuje na jih přes Edmonds a Mukilteo do Seattlu. Každý pracovní den ze stanice vyjíždí čtyři spoje v ranních hodinách a vrací se odpoledne.

Autobusy[editovat | editovat zdroj]

Stanici obsluhují jak meziměstské tak městské autobusy, které využívají autobusový terminál na jižním konci stanice.

Meziměstské autobusy[editovat | editovat zdroj]

Meziměstský provoz zajišťují společnosti Greyhound a Northwestern Trailways.

Městské a příměstské autobusy[editovat | editovat zdroj]

Community Transit a Everett Transit provozují městské autobusy. Zatímco Community Transit obsluhuje celý okres Snohomish, Everett Transit působí pouze ve městě.

Sound Transit, Island Transit a Skagit Transit provozují příměstské linky do stanice. Sound Transit spojuje stanici s různými místy v okrese King, Skagit Transit s Mount Vernonem a Burlingtonem v okrese Skagit a Island Transit poskytuje přepravu do Stanwoodu a na Caamañův ostrov.

Swift Bus Rapid Transit[editovat | editovat zdroj]

Community Transit provozuje také linku metrobusu Swift mezi stanicí a Aurora Village v Shorelinu, především po Washington State Route 99. Linka byla zřízena v listopadu 2009 a Everett je jejím severním koncem.

Ostatní služby a zázemí[editovat | editovat zdroj]

Kromě dopravy se ve stanici nachází také malá kavárna a veřejná místnost Weyerhaeuser Room, která může být pronajata pro veřejné přednášky a vzdělávací akce. Stanice také má kolekci umění, do které patří sada fresek Kennetha Callahana, která byla městu darována společností Weyerhaeuser v roce 1974.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Nová stanice se nachází nedaleko dálnice Interstate 5, na křižovatce Pacific Avenue a Smith Avenue. Je tedy na opačné straně města než stará stanice, která byla v provozu mezi lety 1900 a 2002.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Everett Station na anglické Wikipedii.

← směr Vancouver, BC Amtrak Cascades směr Eugene
Stanwood Everett Edmonds
Vancouver, BC Bezbariérový přístup KanadaBellingham Bezbariérový přístup WashingtonMount VernonStanwoodEverett Bezbariérový přístupEdmonds Bezbariérový přístupSeattle Bezbariérový přístupTukwila Bezbariérový přístupTacomaOlympia-LaceyCentraliaKelsoVancouver WashingtonPortland OregonOregon CitySalemAlbanyEugene