Přeskočit na obsah

Pierce County (Washington)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierce County
Pierce County – znak
znak
Pierce County – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoTacoma
Statusokres
Souřadnice
Rozloha4 678 km²
Časové pásmoUTC-8/-7 (letní čas)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel795 225
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "182,8") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.182,8 obyv./km²
Správa regionu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nadřazený celekWashington
Vznik22. prosince 1852
Oficiální webwww.co.pierce.wa.us
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierce County je druhý nejlidnatější okres amerického státu Washington. V prosinci 1852 byl vytvořen legislativou teritoria Oregon z části okresu Thurston a pojmenován po prezidentovi Franklinu Piercovi. Při sčítání lidu roku 2010 dosahoval počet obyvatel okresu 795 225. Největším městem a sídlem okresu je Tacoma, která leží na pobřeží Počátečního zálivu.

Okres je významný díky tomu, že je domovem stratovulkánu Mount Rainier, který je nejvyšší horou Kaskádového pohoří. Jeho nejnedávnější erupce se odehrály v letech 1820 a 1854. Nyní se zde nevyskytuje bezprostřední riziko erupce, ale geologové tvrdí, že sopku erupce ještě čeká. Poté budou části okresu a Puyallupské údolí ohroženo lahary, lávou a pyroklastickými proudy. V roce 1998 byl založen Systém varování před lahary sopky Mount Rainier, který bude mít v případě erupce na starosti údolí řeky Puyallup.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Okresu vládne charta, což je povoleno sekcí 4 článku 6 ve státní ústavě. Legislativní větev charty se skládá ze sedmi členů partyzánské rady, kterou vede Republikán Roger Bush, který má na starost okrsek 3. Soudní větev se skládá ze 23 úřadů nejvyššího soudu. Výkonná větev charty se skládá z pěti oddělených úřadů, kterými jsou vedoucí okresu Pat McCarthy, odhadce a pokladník okresu Dale Washam, účetní revizorka Julie Anderson, prokurátor Mark Lindquist a šerif Paul Pastor, Jr., který ale není partyzánem.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé okresu žijí v jednom ze tří kongresových okrsků. 8. okrsek zahrnuje východní část okresu, včetně Mount Rainier, a zastupuje jej Republikán Dave Reichert. 9. okrsek vytváří pruh skrz střed okresu a zahrnuje také jihozápadní část, zastupuje ho Demokrat Adam Smith. 6. okrsek zahrnuje město Tacoma a jeho okolí. Zástupcem je Demokrat Norman D. Dicks. V prezidentských volbách roku 2008 volilo téměř 55% obyvatel Demokratickou stranu.

Ekonomie[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hangár na McChordově letecké základně

Společná základna Lewis-McChord podporuje okresní ekonomiku 42 tisíci vojenských i civilních pracovních míst.

Už téměř 150 let hraje velkou roli ve zdejší ekonomice zemědělství, přestože v posledním půlstoletí byla velká část zemědělské půdy přeměněna na obytnou. Okres ale podnikl agresivní kroky k otočení trendu a vytvořil Farmářskou poradenskou komisi okresu Pierce, která pomáhá místním farmářům s výkladem regulací využívání půdy a s podporou místních plodin. Vytvoření komise by mělo zachránit zbývajících 48 tisíc akrů zemědělské půdy v okrese. Přes pokles zemědělství okres stále produkuje okolo poloviny amerických rebarbor.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Mezi školní okrsky v okrese patří také Tacoma Public Schools, který je hlavním okrskem města Tacoma. Pierce County Library System provozuje zdejší knihovny.

Tacoma Community College byla založena roku 1965 a patří do Severozápadní komise vysokých škol a univerzit. Jedná se o jednu ze 34 městských a technických vysokých škol ve státě. Podporu čerpá ze státních fondů a z vlastní nadace. Každý rok ji navštěvuje více než 15 tisíc studentů a od jejího otevření na ni chodilo už okolo půl milionu studentů. 40 % studentů plánuje pozdější přechod na univerzitu.

Mezi další vzdělávací instituce v okrese patří Pierce College, University of Puget Sound, Pacific Lutheran University, pobočky Central Washington University a pobočka University of Washington.

Zločin[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 bylo 38 procent z metamfetaminových laboratoří odstraněných Ministerstvem ekologie státu Washington v okrese Pierce. Tato redukce z celkového počtu 589 laboratoří v roce 2001 nastala jednak kvůli novému zákonu zakazujícímu prodej pseudoefedrinu a také kvůli tvrdším trestům pro výrobce metamfetaminu.

Hromadná doprava[editovat | editovat zdroj]

Tramvaj značky Škoda v centru americké Tacomy

Port of Tacoma je šestým nejvytíženějším kontejnerovým přístavem Severní Ameriky a jedním z 25 nejvytíženějších na světě, čímž také hraje důležitou roli v místní ekonomice. Má rozlohu 9,7 km² a kapacitu 34 kotvišť, 190 tisíc m² skladů a kanceláří a 530 tisíc m² průmyslového prostoru. Jedna ekonomická studie ukázala, že více než 28 tisíc pracovních míst v okrese je nějak spojeno s přístavem.

Okresním poskytovatelem hromadné dopravy je Pierce Transit provozující autobusy, parabusy a vozidla pro společnou jízdu. Regionální dopravce Sound Transit provozuje v centru Tacomy linku rychlodrážní tramvaje a také obsluhuje několik regionálních expresních autobusových spojů. Intercity Transit spojuje Tacomu a Lakewood s okresem Thurston. Státní společnost Washington State Ferries provozuje trajektovou linku mezi Steilacoomem a Andersonovým ostrovem.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší bod okresu, Mount Rainier

Podle amerického cenzusového úřadu má okres rozlohu 4 679 km², z čehož přibližně 7 % je voda. V okrese se nachází nejvyšší bod státu Washington, 4 392 metrů vysoká Mount Rainier.

Hlavní geografické body[editovat | editovat zdroj]

Hory[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Poloostrovy[editovat | editovat zdroj]

Řeky[editovat | editovat zdroj]

Horní tok Nisquallyjské řeky

Vodní plochy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní dálnice[editovat | editovat zdroj]

Panorama Tacomy
Park nedaleko železniční stanice v Sumneru
Gig Harbor

Sousední okresy[editovat | editovat zdroj]

Federálně chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Při sčítání lidu v roce 2010 v okrese žilo 795 225 lidí a hustota obyvatelstva činila 182,8 obyvatele na km². 74 % obyvatelstva tvořili běloši, 7 % Afroameričané a 6 % Asiaté. 9 % obyvatelstva mělo hispánský původ.

Největší města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pierce County na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]