Přeskočit na obsah

Slovenský hydrometeorologický ústav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slovenský hydrometeorologický ústav
Souřadnice
Oficiální webwww.shmu.sk/en/?page=1 a www.shmu.sk/sk/?page=1
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slovenský hydrometeorologický ústav (zkráceně SHMÚ) je ústav zaměřený na shromažďování informací o vodstvu a ovzduší na území Slovenska, poskytuje informace (např. i předpověď počasí) o jejich stavu a věnuje se i studiu a popisu dějů v atmosféře a hydrosféře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První měření teploty ovzduší na Slovensku probíhala už v 18. století. Mezi první pozorovatele patřil Ján Adam Raymann z Prešova. Systematická měření vykonával jako první Ústřední ústav pro meteorologii a geodynamiku ve Vídni přibližně od poloviny 19. století. V roce 1870 pokračoval v měřeních Ústřední ústav pro meteorologii a zemský magnetismus v Budapešti[1] Po vzniku Československa bylo v roce 1919 Bratislavě založeno Hydrografické oddělení Krajinského úradu. Meteorologická pozorování řídil Státní ústav meteorologický v Praze. V roce 1939 vzniklo „Ústredie slovenskej poveternostnej služby“, které se následně sloučilo s Hydrografickým oddělením Krajinského úradu, čímž vznikl „Štátny hydrologický a meteorologický ústav“. Po skončení druhé světové války byl v roce 1954 v Praze vytvořen Hydrometeorologický ústav, který měl i svou pobočku v Bratislavě. Samostatný ústav vznikl 1. ledna 1969 jako Hydrometeorologický ústav.[2]. V roce 1982 byl přejmenován na Slovenský hydrometeorologický ústav.

Na jaře 2011 zaznamenal ústav týdenní výpadek poskytování on-line služeb pro veřejnost (od 14. do 21. dubna). Služby nebyly k dispozici v důsledku kombinace výpadků hlavního a několika komunikačních serverů. Porucha byla důsledkem dlouhodobého podfinancování ústavu, který už delší dobu vyžadoval obnovu technického zařízení.[3]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slovenský hydrometeorologický ústav na slovenské Wikipedii.

  1. História SHMÚ [online]. shmu.sk [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 
  2. Veľký, J. a kolektív. Encyklopédia Slovenska. II. zväzok E-J. Veda, Bratislava, 1978, s. 387-388
  3. BURČÍK, M. Predpovedí počasia bude od štátu menej [online]. sme.sk, 2011-04-21. Dostupné online. (slovensky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]