Sliačska kotlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sliačska kotlina
geomorfologický podcelek
Území z Pustého hradu
Území z Pustého hradu

StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Map
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sliačska kotlina je geomorfologický podcelek Zvolenské kotliny.

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Podcelek zabírá západní, nejrovinatější část Zvolenské kotliny, mezi městy Banská Bystrica a Zvolen. Na západě sousedí Turovské predhorie (podcelek Kremnických vrchů), jižní okraj vymezuje Lomnianska vrchovina, patřící pohoří Javorie. Východním směrem navazuje Zvolenská pahorkatina, na severu sousedí krátkým úsekem Bystrická vrchovina a na severozápadě Bystrické podolie, všechno podcelky Zvolenské kotliny.[1]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Osou území je řeka Hron, která tady má severojižní směr toku, ale v jižní části se stáčí západním směrem. Přibírá tady množství menších potoků, nejvýznamnějším přítokem je Slatina. Významnou úlohu sehrávají léčivé prameny v okolí Sliače a Kováčové, využívané v místních lázních.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Kotlina patří mezi středně hustě osídlené oblasti. Na severním okraji zasahuje do jižní části Banské Bystrice, jižní okraj zabírá západní část Zvolenu. V střední části leží město Sliač, v blízkosti kterého je letiště.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Zvolen patří mezi nejvýznamnější dopravní křižovatky v krajině a kříží se tady severojižní a západovýchodní trasy. Kotlinou vede v trase rychlostní silnice R1 koridor mezinárodní silnice E 77 (KrakovBudapešť), která u Zvolenu kříží E 58 (NitraKošice). Ve Zvolenu se kříží i významné železniční tratě Nové Zámky – Zvolen – Košice, Zvolen – Banská Bystrica – Vrútky a Zvolen – Krupina – Čata.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava : Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2018-06-19].
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2018-08-07].