Sklenářovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sklenářovice
Pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války
Základní informace
Charakter sídla samota
Domů 1 (2009)
Nadmořská výška cca 650 m
Lokalita
PSČ 542 23
Obec Mladé Buky
Okres Trutnov
Historická země Čechy
Katastrální území Sklenářovice (5,51 km²)
Zeměpisné souřadnice
Sklenářovice
Sklenářovice
Další údaje
Kód části obce 96814
Zaniklé obce.cz 1934
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklenářovice (německy Glasendorf) je dřívější vesnice v Krkonošském národním parku, dnes část městyse Mladé Buky v okrese Trutnov. Nachází se asi 2,5 km na sever od Mladých Buků. Sklenářovice je také název katastrálního území o rozloze 5,51 km2.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do konce druhé světové války byly Sklenářovice samostatnou obcí s více než dvěma stovkami, takřka bez výjimky německých obyvatel. Po odsunu Němců zůstaly desítky domů opuštěny a jelikož se jedná o poměrně odlehlou horskou obec, nikdo z vnitrozemí se sem nehrnul. Domy byly vyrabovány, pobořeny a ty které zůstaly celé, odstřelila armáda. Dnes tu stojí už jen zhruba čtyři domy, sloužící většinou jako chalupy a několik hospodářských přístřešků. Vesměs vše v dolní části bývalé vesnice, v osadě Bystřice. V roce 2009 zde byla evidována pouhá jedna trvale obývaná adresa.[2] V roce 2001 obyvatelé zahrnuti pod Mladé Buky.[3] Jelikož po desítkách let divoká příroda vesnici doslova pohltila, vznikla zde ojedinělá lokalita luk a rozptýlené zeleně. Proto bylo v roce 2009 celé údolí bývalé vesnice (mimo Bystřice) prohlášeno přírodní památkou Sklenářovické údolí.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Sklenářovice jsou vyhledávaným cílem vycházek za město. Vede tudy několik turistických značených cest a cyklotras. Končí tu i silnice s malým parkovištěm. Láká sem překrásná krkonošská příroda na úbočí Rýchorského pralesa, romanticky pohlcující ruiny domů. Sklenářovice ve středověku bývaly místem, kde se hojně těžilo a rýžovalo zlato, což dodnes dokazuje spousta výkopů, hald a pozůstatků vodních staveb. Zapomenutou historii připomíná i název Zlatého potoka (levý přítok Úpy), přes který se zachoval stovky let starý klenutý kamenný most (historická památka). Ve Sklenářovicích se dochoval pomník, několik křížů, dvě kaple, původně v hrozném stavu. Jedna v Bystřici, sloužící ještě nedávno jako stáj, druhá zrekonstruovaná na hřebeni kopce – tzv. Ochranná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. 2013-02-27 [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. 
  2. Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2009-10-10 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 
  3. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí ČR 1869–2005 – 1. díl [online]. 2007-03-03 [cit. 2010-03-22]. S. 506, záznam 46-3. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]