Sitnica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sitnica
Základní informace
Délka toku90 km
Plocha povodí3 129 km²
Pramen
Ústí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sitnica (albánsky Sitnicë/Sitnica, srbskou cyrilicí Ситница) je 90 km dlouhá řeka, která protéká centrální částí Kosova. Vlévá se do řeky Ibar u Kosovské Mitrovice a je nejdelší řekou protékající celým Kosovem.

Řeka Sitnica pramení u nádrže Sazlija severně od města Uroševac (Ferizaj).

Sitnica jako hlavní řeka kosovské krajiny teče většinou na sever, po západních svazích pohoří Žegovac (z něhož přitéká zprava jako přítok Žegovska Reka). Jižně od Lipljanu protéká kolem obcí Muhadžer Talinovac, Muhadžer Babuš, Robovce (kde přijímá řeku Shtime jako svůj levostranný přítok), dále potom Topličane, Gracko, Mali Alaš a město Lipljan. Řeka pokračuje na sever mezi vesnicemi Suvi Do, Skulanovo, Radevo a Batuse, kde vstupuje do rovinaté krajiny v okolí metropole Prištiny. Do Sitnice přitékají její nejvýznamnější přítoky: zprava silně znečištěná Gračanka a Prištevka a zleva Drenica z Drenické kotliny.

Řeka protéká západně od prištinských předměstí Kosovo Polje a Obilić a obcí Plemetina, mezi pohořím Čičavica na západě a nejsevernějšími svahy pohoří Kopaonik na východě. Sitnica opouští rovinatou krajinu jako nejvíce znečištěná řeka v oblasti, zvláště je proslulá vysoce toxickými úniky fenolu. Znečištění dále proniká do dalších řek v centrálním Srbsku. Sitnica od Kosova Polje pokračuje na severozápad, podél obcí Prilužje, Mijalić, Pestovo (kde přijímá další přítok zprava, tentokrát zvaný Slakovačka), kolem města Vučitrnu, vesnic Senjak, Veliki Kičić a Malo Kičiće. Do Ibaru se vlévá u Kosovské Mitrovice jako jeho pravostranný přítok. Průměrný průtok Sitnice zde činí 9,5 m³/s.

Řeka hodně meandruje a její koryto se v minulosti značně měnilo. Historický Vojinovićův most ve Vučitrnu byl vybudován právě přes řeku Sitnici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Río Sitnica na španělské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]