Silnice D512

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silnice D512
Državna cesta D512.svg
Základní údaje
Provozovatel Hrvatske ceste d.o.o.
Začátek Silnice D62, Ravča, Splitsko-dalmatská župa
Konec Silnice D8, Makarska, Splitsko-dalmatská župa
Celková délka 30,6 km
Stát Chorvatsko
Region Splitsko-dalmatská župa
Silnice D512 nad Podgorou
Silnice D512 nad Podgorou
Ravča, Kljenak, Duge Njive, Gornje Igrane, Tučepi (Srida Sela), Makarska
Objekty na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Silnice D512 (chorvatsky Državna cesta D512) je silnice v Chorvatsku. Je dlouhá 30,6 km. Slouží především ke spojení mezi dálnicí A1 (vesnice Ravča) a Makarskou riviérou. Pro spojení dálnice s pobřežím je však spíše využíván tunel Sveti Ilija na silnici D76. Do roku 2018, kdy se platil za použití tunelu poplatek, byla silnice využívána více, především díky snaze tunel objet. Dnes je silnice využívána především ke spojení mezi Makarskou a Vrgoracem, k čemuž je však částečně používána i silnice D62.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Silnice D512 je horská silnice, procházející vrchem přes pohoří Biokovo. Nejprve se v Ravči odpojuje ze silnice D62 na jihozápad. Poté prochází přes malé horské vesničky, do nichž patří Kljenak, Duge Njive, Gornje Igrane a Srida Sela (součást přímořské vesnice Tučepi). Silnice pak končí na křižovatce se silnicí D8 na jihovýchod od města Makarska.

Od 24. listopadu 2010 do 8. srpna 2011 byla silnice uzavřena z důvodu sesuvu půdy z hory Gučeva nad Podgorou, mezi vesnicemi Gornje Igrane a Srida Sela. To značně ztížilo dopravu mezi Makarskou a Vrgoracem, muselo se jezdit přes silnici D39 do Šestanovace a následně přes silnici D62 přes Ravču, nebo přes silnici D8 do města Ploče a následně přes silnici D425 na dálnici A1. Během této doby byl v místě sesuvu postaven 230 m dlouhý tunel Stupica.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Državna cesta D512 na chorvatské Wikipedii.