Severoamerická měnová unie
Severoamerická měnová unie | |
---|---|
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Severoamerická unie nebo Severoamerická měnová unie (the North American (currency) union, NAU někde též Union of North America, UNA) je uvažovaná ekonomická a měnová unie zahrnující Kanadu, Spojené státy americké a Mexiko. Návrh předpokládá, že tyto tři země by se vzdaly svých současných měn (jimiž jsou kanadský dolar, americký dolar a mexické peso) a přijaly by novou měnu, která by mohla nést název amero.
Tato myšlenka je analogická Evropské unii (respektive Evropské měnové unii) a její měně euru.
Existuje konspirační teorie, vlivná zejména mezi americkými konzervativci, která tvrdí, že vlády zmíněných tří zemí přechod na tuto měnu tajně připravují.[1][2]
Základní předpoklad
[editovat | editovat zdroj]Tato měna by zaujala formu nové měny, podobně jako euro. Amero by nahradilo měny všech tří zmíněných zemí.[3]
C. D. Howe Institute, jeden z kanadských ekonomických a společenských think tanků, vznik sdílené měny mezi Kanadou a Spojenými státy hájí.[4] Fraserův institut, jiný konzervativní think tank, taktéž argumentoval pro vznik amera; Herbert G. Grubel, čestný člen Fraserova institutu, přišel s knihou nazvanou The Case for the Amero již v září 1999.[5] Naopak, národní skupiny na středu nebo levé straně politického spektra, jako Kanadská rada, silně odporují jakémukoli posunu směrem k sjednocení měny s námitkou, že by to znamenalo poškození kanadské ekonomiky i kanadské suverenity.
Stanoviska jednotlivých států
[editovat | editovat zdroj]Kanada
[editovat | editovat zdroj]Jeden z argumentů je ten, že by se ve fiskálních transakcích ušetřily 3 miliardy amerických dolarů.[6] Titíž autoři také poznamenali, že hrubý domácí produkt Kanady by se za dvacet let zvýšil o 33 %, kdyby Kanada amero přijala.
Myšlenka společné měny zaznamenala více podpory v Québecu než ve zbytku Kanady; tam by ji přijala více než polovina obyvatelstva.[7]
Spojené státy americké
[editovat | editovat zdroj]Jeden z argumentů pro Spojené státy vyvinout tlak na přijetí společné měny je skutečnost, že by Kanadu a potenciálně i Mexiko učinil podstatně monetárně závislejšími na Spojených státech, které by z této závislosti mohly těžit k dosažení některých politických a ekonomických cílů.
Za druhé, s premisou současného rozmachu eura v celosvětovém obchodu, by politika dolarizace, kterou by přijala Kanada nebo Mexiko, nebo i změna k navrhovanému ameru mohla pomoci prosazení celosvětové dominance dolaru resp. amera. Nicméně je nepravděpodobné, že by spojení pouze dvou nebo tří zemí stačilo k odvrácení aspirace eura na potenciální novou dominantní měnu.
Mexiko
[editovat | editovat zdroj]O možnosti monetární fúze se též diskutovalo v Mexiku, a to jako o přirozeném kroku, který je vhodné udělat po vstoupení do NAFTA.[8]
Stanoviska v jiných regionech
[editovat | editovat zdroj]Existuje mnoho úrovní měnové spolupráce, které se v Severní a Jižní Americe objevily. Mnoho států – jako Argentina, Brazílie a Kanada – měly svého času svou měnu upoutanou k americkému dolaru. V mnoha státech Střední Ameriky a Karibiku je americký dolar de facto druhou měnou (např. Barbados a Východokaribská měnová unie).
Jak v Panamě (od její nezávislosti v roce 1903), tak v Ekvádoru (od roku 2000) a Salvadoru (od roku 2001) slouží americký dolar jako legální měna. Někteří odborníci proto namítají, že měnové sjednocení je všechno, jen ne nevyhnutelné, ať už je chtěné či nikoli.
Mince amera
[editovat | editovat zdroj]V srpnu 2007 začaly obíhat zvěsti o tom, že státní pokladna USA (US Treasury) začala razit mince. 31. srpna 2007 začal Hal Turner, vlastník jednoho internetového rádia a zastánce různých konspiračních teorií, tvrdit, že obdržel amero přímo od jednatele státní pokladny.[9] Nicméně tyto mince nebo medailonky byly vyráběny denverskou společností Designs Computed. Jejich návrhář, Daniel Carr, též zhotovil čtvrťáky států New York a Rhode Island, které přešly do oběhu v roce 2001. Carr označil tyto mince za prototypy.[10] [11]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku North American currency union na anglické Wikipedii.
- ↑ Chip Berlet: The North American Union. Right-wing Populist Conspiracism Rebounds. 2008
- ↑ Drake Bennett: The amero conspiracy. The New York Times. 2007-11-25
- ↑ Benjamin J. Cohen (2004). North American Monetary Union: A United States Perspective. Global & International Studies. Zhlédnuto 2014-02-22.
- ↑ Canada Should Pursue North American Currency Union Archivováno 28. 9. 2007 na Wayback Machine. z C. D. Howe Institute
- ↑ The Case for the Amero: The Economics and Politics of a North American Monetary Union. oldfraser.lexi.net [online]. [cit. 2007-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-30.
- ↑ W.B.P. Robson a D.E.W. Laidler (2002). „No Small Change: The Awkward Economics and Politics of North American Monetary Integration“ str. 29.
- ↑ Leger Marketing Group (30. srpna 2001). „A Study of How Canadians Perceive Canada-US relations“.
- ↑ Fabián Muñoz El Norte (10. dubna, 1999). Unificarían moneda México, Canadá y EU Archivováno 29. 9. 2007 na Wayback Machine.. Zhlédnuto 2007-09-05.
- ↑ Amero Uproar. Snopes.com. Zhlédnuto 2007-09-08.
- ↑ UNA Amero Pattern. DC Coins. Zhlédnuto 2007-09-07.
- ↑ new: http://www.dc-coin.com/unaameropatterncoins.aspx/Coins, Medals, & Tokens by Daniel Carr / Moonlight Mint / Designs Computed - Alternate Currencies
Související články
[editovat | editovat zdroj]- North American Free Trade Agreement – NAFTA
- The Security and Prosperity Partnership of North America
- Měnová unie
- Petrodolar
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Severoamerická měnová unie na Wikimedia Commons
- (anglicky) North American Union on SourceWatch – archiv internetových článků o Severoamerické unii
- (anglicky) Security and Prosperity Partnership of North America
- (anglicky) Conspiracy Watch: The Amero, Dave Gilson
- (anglicky) Amero Pattern Coins