Přeskočit na obsah

Sevelie pruhovaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSevelie pruhovaná
alternativní popis obrázku chybí
Sevelie pruhovaná
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřádkostnatí (Teleostei)
Řádmáloostní (Cypriniformes)
Čeleďmřenkovití (Balitoridae)
Rodsevelie (Sewellia)
Binomické jméno
Sewellia lineolata
(Valenciennes, 1846)
Synonyma
  • Balitora lineolata
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sevelie pruhovaná (Sewellia lineolata (Valenciennes, 1846)) je sladkovodní mřenkovitá, paprskoploutvá ryba pocházející z Vietnamu. Jedná se o drobnou rybku, která se občas vyskytuje v akvaristice.

Dožívá se okolo 10 let.

Dorůstá do délky 5,5–6,5 cm.

Sevelie mají morfologii přizpůsobenou pro život v rychle tekoucí vodě; párové ploutve jsou orientovány horizontálně, hlava a tělo jsou zploštěné a poslední dva paprsky břišní ploutve srůstají s tělem u kořene ocasu a tvoří jakousi „pánevní chlopeň“.[2]

Tělo má černou barvu a veškerá kresba na něm je typicky žlutá. Na stranách těla mají 3–5 tučných podélných pruhů. Prsní ploutev má jeden tučný pruh na kraji, jinak je síťovaná. Na břišní ploutvi se nachází 3 tučné pruhy. Hřbetní plocha hlavy, těla a párových ploutví jsou s výraznými, spojenými polygonálními značkami nebo síťkami s tmavými obrysy a bledými středy. Od jiných druhů následující kombinací znaků: zadní část párových ploutví mají 1–2 tučné soustředné pruhy; původ břišní ploutve pod původem hřbetní ploutve; původ prsních ploutví se nachází za rohem úst; Břišní ploutev dosahuje původu řitní ploutve; malé měkké vyvýšené skvrny jemných hlíz na prvních paprscích prsních ploutví u samců, hlízy na jednoduchém paprsku prsních ploutví se nezvětšují; žádná dutina kolem úst; žádné ohyby kůže mezi oropektorální membránou a ventrálním povrchem hlavy; a podél postranní čáry má 38–49 šupin.[3]

Tento druh je známý z několika toků ve střední Vietnamu: řeka Huong (provincie Thua Thien Hue), řeka Thu Bon (provincie Quang Nam Da Nang), řeka Trac Khuc a Ve (provincie Quang Ngai) a Lao (provincie Binh Dinh) a některé potoky mezi nimi.

Sevelie se obvykle vyskytuje v proudech a peřejích v malých řekách a potocích. Pozorování pod vodou naznačuje, že tento druh je aktivní během dne a hledá potravu.

Živí se hlavně bentickými bezobratlými a řasami a perifytonem na kamení.

Ohrožení v přírodě

[editovat | editovat zdroj]

Hlavními hrozbami pro tento druh jsou nadměrný rybolov, degradace stanovišť stavbou přehrad a rušení způsobené odlesňováním.

V roce 2021 zatím neexistuje žádné ochranné opatření.

Chov v akváriu

[editovat | editovat zdroj]

Rybka se zřídka objevuje i mezi akvaristy. Její krásné zbarvení však převažuje náročnost chovu (čistá, okysličená voda, snese pouze teploty v rozmezí 20–24 °C). Odchov v akváriu je vzácný. Choulostivá rybka, která se nehodí pro začátečníky.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. Sewellia lineolata summary page. SeriouslyFish [online]. [cit. 2020-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Sewellia lineolata : aquarium [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2014 [cit. 2020-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Freyhof, J. and Serov, D.V. 2000. Review of the genus Sewellia with description of two new species from Vietnam (Cypriniformes: Balitoridae). Ichthyological Exploration of Freshwaters 11(3): 217.
  • Serov, D.V., Nezdoliy, V.K. and Pavlov, D.S. 2006. The Freshwater Fishes of Central Vietnam. KMK Scientific Press Ltd., Moscow, Nha Trang.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]