Sestry Skovajsovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lída, Jiřina a Slávka Skovajsovy
Lída, Jiřina a Slávka Skovajsovy
Lída, Jiřina a Slávka Skovajsovy
Základní informace
PůvodČeskoslovensko
ŽánrySwing, Taneční hudba, Pop, Dechová hudba
Aktivní roky19401989
VydavateléEsta, Ultraphon, Supraphon
Příbuzná témataBobek Bryen, Jaroslav Malina, Karel Vacek, Karel Valdauf
Dřívější členové
Jiřina Skovajsová, Lída Skovajsová, Slávka Skovajsová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sestry Skovajsovy bylo ženské vokální trio, které působilo od roku 1940 do roku 1989. Na rozdíl od jiných „sester“ (Allanových) byly sestry skutečné, Jiřina (1919–1991), Lída (1921–1999) a Slávka (1926–2015). Jiřina zpívala 1. hlas, Lída 2. a Slávka 3. Kromě toho že byly zpěvačkami, tvořily si také texty svých písní, např.: „Lidunka“.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodily se v Řetechově u Luhačovic, kde jejich otec vedl dechový orchestr. Zpívaly už od šesti let. Poprvé vystoupily v roce 1940 s Inkou Zemánkovou ve Zlíně u Bati, kde v té době Jiřina prodávala a sestry působily v závodním orchestru. V té době zde též hostoval Bobek Bryen se svým orchestrem a náhodou je slyšel, jak si prozpěvují. Natolik ho zaujaly, že je vzal k sobě do orchestru.

Angažmá[editovat | editovat zdroj]

Dne 1. února roku 1941 poprvé přijely do Prahy a dostaly první angažmá v kabaretu „U Kupců“. Svou první píseň „Pepita“ nazpívaly v roce 1941 pod označením „trio“ se swingovým orchestrem Bobek Bryen's revue. S tímto orchestrem zpívaly až do roku 1945. Na desky značky Esta s ním nazpívaly celkem 9 písní. Od začátku čtyřicátých let působily v orchestru Slávy Emana Nováčka, se kterým však nazpívaly v roce 1943 pouze jednu píseň Matka řeka. Od roku 1942 působily v orchestru Esta, později orchestr Slávy Macha, se kterým zpívaly až do roku 1947, kdy byla firma Esta znárodněna. S tímto orchestrem nahrály několik desítek písní. V roce 1943 s ním nazpívaly píseň Zapomeň, můžeš-li, na desku, která se v roce 1944 stala jednou z deseti nejprodávanějších desek roku.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Začátkem padesátých let začali nahrávat pouze dechovou hudbu, přesto v kavárnách kde zpívaly, zpívaly stále dobovou taneční hudbu. Zpívaly například v kavárně „U Nováků“, v kavárně „Vltava“, v kavárně „Černá růže“, nebo v tzv. Tyláčku. Od šedesátých let 20. století se věnovali spíše vystupování v nočních podnicích. Stálejší angažmá měly např.: ve vinárně pražského Slovanského domu Na příkopě. Zpěvu se věnovali až do roku 1989, kdy měly také naposled koncert. Jejich poslední dvě nahrávky jsou „Mladá léta“ a „Pro radost“ z roku 1980.

Celková bilance[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]