Sestri Levante

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sestri Levante
Sestri Levante and Baia del Silenzio, the Bay of Silence.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát ItálieItálie Itálie
region Ligurie
Sestri Levante
Sestri Levante
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 14 km²
Počet obyvatel 18 180 (2012)
Hustota zalidnění 1 298,6 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sestri Levante je menší italské město v regionu Ligurie, v provincii Genova. Leží v severozápadní části Itálie, v Janovském zálivu, na pobřeží Ligurského moře. Je součástí Italské riviéry, respektive její východní části Riviery di Levante. Sestri Levante leží přibližně 50 km od Janova, hlavního města Ligurie .

Město je známé zajímavou polohou mezi dvěma zátokami Baia delle Favolle a Baia del Silenzio. Rovněž leží "na půl cesty" mezi oblíbenými turistickými destinacemi Portofinem a Cinque Terra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Panorama Sestri Levante

Obec byla založená ve starověku, ještě před vznikem Římské říše. Byla přístavem a obchodním centrem. V období Říma byla známá pod jménem Segesta Tigulliorum. Stejně jako ve starověku byla důležitým přístavním a obchodním centrem. Poprvé je Sestri Levante zmiňovaná v listině krále Berengaria v roce 909, dále ve středověku se obec rozšiřuje z poloostrova směrem na pevninu. V průběhu 11. st. probíhá v oblasti soupeření mezi Janovem a Pisou. Ve 12. st., také z obavy z vlivu vládnoucích Fieschů v sousední obci Lavagna, se Sestri Levante stává součástí Janovské republiky. V roce 1145 je opatství San Colombano přestavěno na opevnění. V roce 1427 bylo město neúspěšně obléháno Luccou, v roce 1432 Benátskou republikou, rovněž neúspěšně. V pol. 16. st. a na počátku 17. st. bylo napadeno saracény. V roce 1815 se Sestri Levante stalo součástí Sardinského království, v roce 1861 Italského království.

Město a památky[editovat | editovat zdroj]

Střed města leží na náměstí Piazza Giacomo Matteotti, zde se nachází barokní chrám Santa Maria di Nazareth. Západním směrem pak leží výběžek poloostrova s parkem na návrší a Grandhotelem dei Castelli, historizující stavbou z roku 1925 - 28 (původní hrad z pol 12. st. byl na počátku 20. st. zbourán). Severně od Piazza Matteotti vede pobřežní ulice s promenádou Via Vittorio Veneto, severovýchodně hlavní ulice s restauracemi a obchody Via XXV Aprile, jižně leží zátoka Baia del Silenzio.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace z článku Sestri Levante na anglické Wikipedii

  1. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. S. 590. ISBN 978-3-8297-6646-3.