Riviera di Levante

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Riviera di Levante

StátItálieItálie Itálie
Map
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pobřeží Ligurského moře

Riviera di Levante je východní část Italské Riviéry v Ligurii, v Itálii.[1] Tvoří ji pobřeží Ligurského moře mezi Janovem a La Speziou v délce přibližně 130 km. Západní část Italské riviéry se nazývá Riviera di Ponente.

Geografie a vegetace[editovat | editovat zdroj]

Oblast je známá hornatou krajinou, skalnatým pobřežím s řadou strmých útesů, oblázkovými a písečnými (v malé míře) plážemi. Ze západu na východ leží zálivy Golfo Paradiso a Golfo del Tigullio a oblast Cinque Terre. Na východě u obce Portovenere se nachází dva malé ostrovy Palmaria a Tino. Z lokálních řek jsou největší Vara a Magra. Středomořskou vegetaci tvoří porosty makchie, vavříny, k původním olivovníkům evropským a dubům cesmínovitým, byly vysazeny kaštanovníky a borovice (rostou zejména při pobřeží). Rostou zde ovocné stromy, pěstuje se vinná réva. Floru dále tvoří vítečník sítinovitý, myrta obecná, rohovník, mateřídouška, rozmarýn a další rostliny.

Chiavari

Města a obce[editovat | editovat zdroj]

Cinque Terre

K největším městům v oblasti Riviery di Levante vedle hlavního města Ligurie Janova náleží Rapallo, Chiavari a Lavagna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3. S. 587 - 592.