Sergej Chelemendik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sergej Chelemendik
Narození 9. srpna 1957
Kyjev
Úmrtí 5. května 2016 (ve věku 58 let)
Bratislava
Povolání spisovatel a politik
Alma mater Filozofická fakulta Moskevské státní univerzity
Web oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sergej Chelemendik (9. srpna 1957, Kyjev, Ukrajinská sovětská socialistická republika, Sovětský svaz5. května 2016, Bratislava, Slovensko) byl ruský spisovatel a také bývalý slovenský politik. Od roku 2006 byl poslancem Národní rady Slovenské republiky za Slovenskou národní stranu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z novinářské rodiny, slovanské jazyky, ruštinu a literaturu studoval na Filologické fakultě Moskevské univerzity. Deset let poté pracoval jako učitel na Vysoké škole překladatelů. Dva roky (1982-1984) pobýval jako profesor na Kubě na univerzitě v Las Villas v Santa Claře. Od roku 1988 působil na Slovensku jako lektor ruského jazyka, přistěhoval se tam s manželkou a dvěma dcerami. Od té doby trvale žil v Bratislavě. Jde o autora asi 30 knih, svá díla vydával v ruštině, slovenštině a v češtině.

Zemřel roku 2016 ve věku 59 let.[1]

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Ve svých analytických argumentacích zdůrazňuje nadměrný význam Ruska pro Evropu, kritizuje současný vliv amerikanismu v Evropě a obviňuje Spojené státy americké z událostí na Ukrajině (2014) a přípravy světové války.[2]

"Nemyslím, že většina lidí v Evropě považuje Rusko za nepřítele, navzdory obrovskému úsilí propagandy. Myslím, že téměř ve všech evropských oblastech by v čestných volbách vyhrál prezident Putin, když by se jich mohl zúčastnit. Je populárnější než mnozí místní politici." (Sergej Chelemendik, Parlamentní listy, 21.11.2014)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TERAZ.SK. REPORTÁŽ: Sergej Chelemendik v noci zomrel. TERAZ.sk [online]. 1970-01-01 [cit. 2019-11-20]. Dostupné online. 
  2. Analytik Chelemendik: Evropa bez Ruska nepřežije. USA ji rozvrátí a okradou, chystají peklo války. Česko má klíčovou roli, ale ti jeho politici.... Parlamentní listy [online]. 2014-11-21. Velice obsáhlý rozhovor o roli Ruska a Spojených států amerických v současné Evropě. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]