Světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rozsah napoleonských válek

Světová válka (také globální válka) je vojenský konflikt, který zasahuje velmi hodně států světa. Většinou se takové války vedou na více kontinentech, jsou velmi krvavé a ničivé. [zdroj?] Bojují v nich nejméně statisíce, většinou spíše milióny vojáků.

Pojem se používá pro první (19141918) a druhou světovou válku (19391945). Mezi války, které se odehrály ve starších dobách a mohou být považovány za světové, patří například třicetiletá (1618-1648), sedmiletá válka (1756-1763) nebo napoleonské války (1803-1815), které se odehrály na několika kontinentech.[zdroj?]

Vzhledem k jejich ničivosti se doufá, že druhá světová válka byla posledním globálním konfliktem. Přitom během Studené války hrozilo vypuknutí Třetí světové války několikrát. Největší nebezpečí byla Kubánská krize. Přesto válka díky výborné diplomacii nezačala. Je ale stále možné, že globální konflikt vyvolá Islámský stát nebo některý mocný diktátor, jako třeba Kim Čong un.

Velmi podobný pojem je Jaderná válka, která označuje válku se zbraněmi hromadného ničení. S nejvyšší pravděpodobností při jejich použití by byla válka globální.