Sešsešet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sešsešet
Potomci Teti[1][2][3]
Narození 2. tisíciletí př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sešsešet byla matkou zakladatele 6. dynastie faraona Tetiho. Ebersův papyrus se zmiňuje o léku na růst vlasů pro tuto královnu.[1][2] (Německý odborník na staroegyptské lékařství H. Grapow dokonce popisuje následující recept.[3] K výrobě léku byla potřeba: končetina fenky, chrta, pecka datle a oslí kopyto.[3] Vše se muselo uvařit v oleji v hrnci džadža a pak se tím mazalo inkriminované místo.[3]) S tím koresponduje i Manehtova zmínka, že se Teti věnoval lékařství a psal anatomická díla.[1][2] Na reliéfu z Tetiho zádušního chrámu se zachovala královnina hlava, které však byly záměrně odtesány oči, což může znamenat (protože i další Sešsešetiny památky jsou velmi poškozené), že královna upadla v nemilost.[1][2]

Tituly[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 52. 
  2. a b c d e f g KREJČÍ, Jaromír; LANDGRÁFOVÁ, Renata. Královny 5. dynastie [online]. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Dostupné online. 
  3. a b c d STROUHAL, Evžen. Život starých Egypťanů. Londýn: Opus Publishing, 1994. 280 s. S. 86. 

Poznámka: Knižní titul Suplementa 2004 je (spolu s jinými) dostupný i online na webových stránkách Pražských egyptologických studií, a to po jednotlivých kapitolách ve formátu PDF. První reference odkazuje na verzi knižní, druhá na elektronickou. Obě verze se zdají být zcela totožné (včetně stránkování).