Schlesisches Tor (stanice metra v Berlíně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schlesisches Tor
Schlesisches Tor
Schlesisches Tor
Stát Německo
Město Berlín
Čtvrť Kreuzberg
Vznik 15. února 1902
Dopravce BVG
Linky U1
Technické informace
Typ stanice nadzemní (U1)
Počet nástupišť 2
Délka nástupiště 109 m
Šířka nástupiště 17 m
Architekt Hans Grisebach a August Dinklage
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schlesisches Tor (někdy zvaná též Hochbahnhof) je stanice metra v Berlíně, ležící v městské části Kreuzberg ve správním obvodě Friedrichshaim-Kreuzberg. Nedaleko stojí most Oberbaumbrücke. V 19. století tu stála brána městského opevnění, po které je stanice pojmenována. Ve stanici jsou výtahy a eskalátory, tudíž je bezbariérová. Stanice stojí 6 metrů nad silnicí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základní kámen byl položen 10. září 1896. Stavbu zajišťovala firma Siemens und Halske, architekty byli Hans Grisebach a August Dinklage. Dokončena byla roku 1901. 15. února 1902 tudy projela první souprava mezi stanicemi Potsdamer Platz a Stralauer Tor. Stanice je komponována jako polygonální v novorenesančním stylu s cihlovou fasádou a maličkou cibulovou věžičkou s iniciálami firmy Siemens und Halske (S H).

Do roku 1995 zde vlaky končily. Od roku 2000 má stanice vyznačená místa, kam cestující nesmí vkročit před příjezdem soupravy. Roku 2016 se stala stanice bezbariérovou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Warschauer Straße U-Bahn.svg U-Bahn v Berlínělinka U1 směr Uhlandstraße
Warschauer Straße Schlesisches Tor Kottbusser Tor
Warschauer Straße  – Schlesisches TorGörlitzer BahnhofKottbusser Tor U8PrinzenstraßeHallesches Tor U6Möckernbrücke U7Gleisdreieck U2KurfürstenstraßeNollendorfplatz U2U3U4Wittenbergplatz U2U3  – Kurfürstendamm U9Uhlandstraße