Prinzenstraße (stanice metra v Berlíně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prinzenstraße
Prinzenstraße
Prinzenstraße
Stát Německo
Město Berlín
Čtvrť Kreuzberg
Ulice Gitschiner Straße
Vznik 18. září 1902
Dopravce BVG
Linky U1
Počet cestujících 85.000 milionů / rok
Technické informace
Typ stanice nadzemní (U1)
Počet nástupišť 2
Architekt Paul Wittig
Externí odkazy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prinzenstraße je stanice berlínského metra, ležící v městské části Kreuzberg na ulici Gitschiner Straße. Na konci stanice se Gitschiner Straße kříží s Prinzenstraße, která je pojmenována podle prince, následně i císaře, Wilhelma I. Označená je písmeny Pr. Nástupiště je široké 3,1 metru a dlouhé 120,7 metru. Stanice je bezbariérová. K otevření došlo 18. února 1902.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakázku na výstavbu stanice dostala firma Siemens und Halske. Při stavbě nastal problém, že vchod musel být postaven z domu č. 71. Architekt byl Paul Wittig, který navrhl použít pálené cihly a štít udělat ve stylu renesance. První jízda se uskutečnila 15. února 1902, byla vyhrazená pro ministry. 3 dny poté byla stanice s celou linkou U1 otevřena pro veřejnost.

Meziválečné období[editovat | editovat zdroj]

V tento čas byla stanice prodloužena z původních 88,4 metru na dnešních 120,7 metru. Metro nebylo přístupné pro zvědavce a cizince, protože berlíňané ho hojně využívali. Při náletu na Berlín došlo ke značným škodám, poté musely být odklizeny.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

V letech 1982-1984 došlo ke stavbě nového severního vchodu, instalaci eskalátorů a stavbě parkovacího domu pro místní. V přepočtu z marek to dělalo 6 milionů eur. Další úpravy proběhly v letech 1989-1991 a to ke stavbě jižního vchodu s postmoderní kompozicí skla a železa a dvou nových eskalátorů za 6,5 milionu eur. Později byla nutná sanace staré budovy za 9 milionů marek. Byl také plán postavit v patře galerii pro místní umělce. K realizaci nikdy nedošlo. Zajímavostí je porcelánová žába se zlatou korunkou sedící na porcelánové kouli. Inspirace vzali z pohádky Princezna a žabák.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

← směr Warschauer Straße U-Bahn.svg Podzemní dráha v Berlínělinka U1 směr Uhlandstraße
Kottbusser Tor Prinzenstraße Hallesches Tor
Warschauer Straße  – Schlesisches TorGörlitzer BahnhofKottbusser Tor U8PrinzenstraßeHallesches Tor U6Möckernbrücke U7Gleisdreieck U2KurfürstenstraßeNollendorfplatz U2U3U4Wittenbergplatz U2U3  – Kurfürstendamm U9Uhlandstraße