Görlitzer Bahnhof (stanice metra v Berlíně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Görlitzer Bahnhof
Görlitzer Bahnhog
Görlitzer Bahnhog
Původní název Oranienstraße, Görlitzer Bahnhof (Oranienstraße)
Stát Německo
Město Berlín
Čtvrť Kreuzberg
Ulice Skalitzer Straße
Vznik 18. února 1902
Dopravce BVG
Linky U1
Technické informace
Typ stanice nadzemní (U1)
Počet nástupišť 2
Délka nástupiště 107,6 m m
Architekt Johannes Bousset a Heinrich Schwieger
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Görlitzer Bahnhof je stanice metra v Berlíně, ležící na lince U1 v městské části Kreuzberg, ve správním obvodě Friedrichshain-Kreuzberg. Nachází se na Skalitzer Straße, východně od křižovatky ulic Oranienstraße a Wiener Straße. Původní název zněl Oranienstraße. Za druhé světové války byla stanice pobořena a 30. května 1951 částečně uzavřena. Dnes ji spravuje BVG. Stanice má značku Gr.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba trvala od roku 1898 do 1901. Plánovaný název byl Wiener Straße, ale 18. února 1902 byla stanice otevřena jako Oranienstraße. Plánu na stavbu stanice se dvěma nástupišťmi a půlkruhovou střechou se ujala firma Siemens und Halske AG, pod vedením konstruktérů Heinricha Schwiegera a Johannese Bousseta. Od 14. února 1926 se jmenuje stanice po blízkém vlakovém nádraží Görlitzer Bahnhof (Oranienstraße). Od roku 1982 je stanice definitivně přejmenována na dnešní podobu. Roku 1962 bylo zastřešené nástupiště prodlouženo z 78,1 m na 107,6 m. V roce 1987 hrála stanice důležitou roli v revoluci 1. květen na Kreuzbergu. Ve stanici totiž bubnovalo před sto lidí, než je policie vyhnala.

← směr Warschauer Straße U-Bahn.svg Podzemní dráha v Berlínělinka U1 směr Uhlandstraße
Schlesisches Tor Görlitzer Bahnhof Kottbusser Tor
Warschauer Straße  – Schlesisches TorGörlitzer BahnhofKottbusser Tor U8PrinzenstraßeHallesches Tor U6Möckernbrücke U7Gleisdreieck U2KurfürstenstraßeNollendorfplatz U2U3U4Wittenbergplatz U2U3  – Kurfürstendamm U9Uhlandstraße