Přeskočit na obsah

Scena (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Scena
Poloha
AdresaVia Castello, 14 - Scena/Schenna, Schenna, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Scena (italsky Castello di Scena, německy Schloss Schenna) v severoitalské obci Scena poblíž Merana je jedním z nejvýznamnějších hradů v Jižním Tyrolsku.

Zámek Scena u Meranu (vpravo) s farním kostelem a mauzoleem arcivévody Jana.

Páni ze Sceny (Schenny) působili v průběhu 12. století jako ministeriálové u hrabat Tyrolů. Zámek nechal postavit kolem roku 1350 na místě starého hradu Scena,[1] který je zmiňován v dokumentu z roku 1346, Petermann ze Sceny, guvernér Tyrolska a purkrabí hradu Tyrol v letech 1352-1369. V té době byla poslední gorická hraběnka Tyrolska Markéta. Hrad vlastnila řada významných tyrolských šlechtických rodů, například páni ze Starkenbergu, kteří jej v roce 1423 ztratili ve prospěch vévody Bedřicha IV. Habsburského, nebo dále rod Lichtenštejn-Kastelkornů od roku 1496.

V roce 1845 koupil hrad arcivévoda Jan, který po jeho smrti připadl jeho potomkům, hrabatům z Meranu. V držení rodu je dodnes (majitelem je Franz Graf von Meran ze zámku Stainz) a obývá a spravuje ho část rodiny. Kromě zámku je na kostelním kopci Scena mauzoleum arcivévody Jana, kde našel místo posledního odpočinku arcivévoda Jan a jeho rodina, dále je zde dvůr sloužící jako farma a tradiční hostinec.

Umělecké sbírky

[editovat | editovat zdroj]

Sbírky arcivévody Jana vystavené v mnoha místnostech paláce zahrnují obrazy a četné portréty jeho habsburských předků. V zámku se také nachází největší soukromá sbírka Andrease Hofera, stejně jako obrazy Janových malířů (Eduard Gurk a Matthäus Loder), kteří vytvořili působivé krajiny, předměty každodenní potřeby ze soukromé sbírky Jana a sbírka zbraní z 12. až 19. století.

V roce 2011 se na zámku Scena konala gurmánská akce „Sterne, Schlösser, Almen“.[2] Akce se účstnili kuchaři mj. Gerhard Wieser a Alois Haller.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • David von Schönherr: Das Schloß Schenna, seine Geschichte und seine Besitzer. Pötzelberger, Meran 1886 (digitalizováno).
  • Franz Spiegelfeld. [s.l.]: [s.n.] ISBN 978-3-7954-2040-6. 
  • Oswald Trapp: Tiroler Burgenbuch. II. Band: Burggrafenamt. Verlagsanstalt Athesia, Bozen 1980, S. 155–169.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Schenna na německé Wikipedii.

  1. Oswald Trapp: Tiroler Burgenbuch. II. Band: Burggrafenamt. Verlagsanstalt Athesia, Bozen 1980, S. 152–154.
  2. Feinschmeckerfestival in Südtirol: Jause deluxe. auf: Spiegel online. 13. Juli 2011.