Satanova komunita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satanova komunita
symbol Bafomet užívaný satanisty
symbol Bafomet užívaný satanisty
Vznik
Datum 17.června 2018
Místo Praha
Registrace v ČR
(dosud neregistrováno)
Statutární orgán
Název Rada regionů
Člen Vojtěch Třísko (Předseda Rady regionů, od 2020)
Odkazy
Web http://www.satanovakomunita.cz

Satanova komunita je česká liberální panteistická satanistická organizace čítající 800 členů, založená v roce 2018[1][2]. Je striktně neteistická (odmítá uctívání Satana jako reálné bytosti)[3] a navazuje na kulturní, historickou a uměleckou historii satanismu. Pořádá kulturní akce, přednášky, benefiční akce a účastní se aktivismu. Filosofie Satanovy komunity vychází volně z LaVeyovy satanské filozofie (podle Ivana Štampacha se naopak od LaVeye distancuje)[4], stejně jako děl Friedricha Nietzscheho a Ludwiga Feuerbacha. Podporuje ochranu přírody, lidská práva a nenásilný odpor.[5]

Učení[editovat | editovat zdroj]

Učení Satanovy komunity je shrnuté v oficiálních dokumentech, odhlasovaných členy Komunity v roce 2019. Vychází ze základní filosofie Satanské Bible, Nietzscheho díla Tak pravil Zarathustra a dalších prvků.Dle religionisty Ivana Štampacha jde o "hnutí kritiky autoritářského náboženství".[4] Náboženský infoservis Dingir dále o skupině říká, že "pořádá přednášky a akce, které poukazují na nebezpečí sekt, a chce poskytovat právní pomoc při odchodu z tradičních náboženství. Chce chránit děti před náboženským fundamentalismem. Vyslovuje se proti jakýmkoli formám násilí a odmítá politické ambice."[6]

Satanova komunita se účastnila studentských Klima stávek, Million Marihuana Marchu, protestu na Letné 2019, Prague Pride 2019 i Cannafestu 2019.

Satanova ústava[editovat | editovat zdroj]

Základním dokumentem Komunity a jejích pravidel je Satanova ústava. Jedná se o seznam principů, které Satanova komunita vyznává.Ústava slovenské Satanovy komunity se od české verze odlišuje.[7]

1. Satanismus není jen náboženství, ale i filosofie. (Satanismus má své náboženské prvky, ale také představuje životní filosofii)

2. Satanova komunita neuctívá Satana. Předmětem a středobodem je člověk samotný, jakožto tvůrce smyšlených bohů. (Satan doopravdy neexistuje, stejně jako bohové. Jediné, co je skutečné, je lidstvo a příroda)

3. Satanova komunita nepropaguje ani neuctívá zlo, pouze má jiný pohled na morálku než tradiční monoteistická náboženství. (Nevěříme v tradiční anti-sexuální zdrženlivou morálku poslušnosti, místo ní máme život podporující a uctívající postoj ke svobodě)

4. Člen Satanovy komunity může mít jakékoliv náboženské i ateistické názory, které nezasahují proti svobodě druhých lidí. (Podporujeme toleranci, ale ne na úkor lidských práv)

5. Satanova komunita nemá kněze nebo kněžky. Má pouze členy a členky, kteří demokraticky rozhodují o tématech týkajících se Satanovy Komunity. Jedinou osobou, způsobilou ke konání duchovních obřadů, je předseda. (Nepraktikujeme magii ani zbožné voodoo)

6. Satanova komunita vyznává liberalismus v plné šíři a přijímá rovnoprávnost před zákonem a rovná práva všech lidských bytostí bez ohledu na rasu, orientaci, pohlavní či identitu. (Jakákoliv diskriminace je nepřípustná)

7. Satanova komunita vyznává demokracii a demokratická rozhodnutí členstva. Komunitu i shromáždění proto vede předseda/předsedkyně, zvolený/á demokraticky z členů. Volba probíhá každý rok. (Každý člen má právo hlasovat o návrzích Satanovy komunity na každoročním jarním Sabatu)

8. Satanova komunita nevybírá a nikdy nebude vybírat desátek ani žádnou jinou povinnou náboženskou daň. Vše je financováno z dobrovolných darů. (Členství samo o sobě je zdarma)

9. Satanova komunita považuje za svůj cíl bránit lidstvo před demagogií a protiprávním jednáním církví a náboženství po celém světě i na území České republiky. Pořádá přednášky a akce, které poukazují na nebezpečí sekt a právní pomoc při odchodu z tradičních náboženství. Zaměřuje se na ochranu dětí před náboženským fundamentalismem. (Jako komunita chceme pomoci obětem náboženství)

10. Satanova komunita považuje tuto planetu a přírodu, nikoliv nebe, za místo pravého ráje. (Jsme panteisté s přátelským přístupem k ateismu – příroda a evoluce je naší posvátnou entitou)

—Satanova ústava

Pravidla členů[editovat | editovat zdroj]

Pravidla členů jsou dokument Satanovy komunity, který stanovuje pravidla chování členů. V případě porušení může dojít k vyloučení z členství Komunity.[8]

Nauky Satanovy komunity[editovat | editovat zdroj]

Nauky Satanovy komunity jsou řady citátů s vysvětlením, které se zabývají jednotlivými aspekty satanismu a jeho učení.[9]

Sabatní návrhy[editovat | editovat zdroj]

Sabatní návrhy jsou odhlasované návrhy témat a projektů, k jejichž splnění se členové i vedení Komunity zavazují. Návrhy mohou být odhlasovány pouze na Sabatu a Helpointu.[10]

Zákon regionů[editovat | editovat zdroj]

Zákon regionů je dokument Satanovy komunity, která stanovuje pravidla fungování jednotlivých regionálních struktur ve vztahu k vedení Komunity.[11]

Vedení a struktura Komunity[editovat | editovat zdroj]

V čele Satanovy komunity stojí Předseda/Předsedkyně Komunity, kterému pomáhá vedoucí Rady Regionů a vedoucí Rady Adminů. Jsou voleni každoročně na jarním Sabatu.[12]

Rada Regionů[editovat | editovat zdroj]

Členy Rady regionů jsou vedoucí jednotlivých krajských buněk Satanovy komunity. Ti jsou voleni na regionálních sabatech. Satanova komunita má přes 15 regionálních buněk v České i Slovenské republice.[13]

Rada adminů[editovat | editovat zdroj]

Členy Rady adminů jsou vedoucí jednotlivých adminských týmů. Jsou voleni na jarním Sabatu. Mezi adminské týmy patří například Komunikační tým, Grafický Tým, Digitální tým, Právní tým, Eko-tým, Hudební tým, Insta-tým a další.

Svátky Komunity[editovat | editovat zdroj]

Sabat a Helpoint[editovat | editovat zdroj]

Sabat a Helpoint jsou komunitní členská setkání[14], na kterých se hlasuje o projektech, legislativních návrzích a vedení Satanovy komunity. Sabat se koná vždy na jaře v době křesťanských Velikonoc, Helpoint zase v době keltského Halloweenu.

Halugen a Kračun[editovat | editovat zdroj]

Halugen a Kračun jsou komunitní rituální oslavy členů, při nichž dochází ke komunitním hrám a soutěžím v uměleckých a sportovních disciplínách.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Satanova komunita pořádá kontroverzní aktivity a operuje s tématy, která vyvolávají diskuzi[15][16]. Za svou činnost byla organizace kritizována například předsedou SPD Tomiem Okamurou, mluvčím prezidenta Zemana Jiřím Ovčáčkem a nepřímo kardinálem Dukou.[17][18]

Eutanázie[editovat | editovat zdroj]

Satanova komunita se zasazuje o legalizaci eutanázie. Svými hesly "Sexy smrt" a "Eutanázie pro všechny" vzbudili pohoršení během akce v Brně.

Drogy[editovat | editovat zdroj]

Satanova komunita se zasazuje o legalizaci marihuany. Panují obavy, že ve skupině by mohlo docházet k užívání omamných látek.[19]

Zasvěcování českých měst Satanovi[editovat | editovat zdroj]

Satanova komunita vzbudila kontroverze zasvěcováním českých a moravských měst Satanovi. V Praze i Brně se tuto akci pokusila narušit skupina protestujících, hlásících se k fundamentalistickému křesťanství. [20][21][22] Součástí satanizace Prahy byl i protest proti Kardinálu Dukovi.[23]

Podpora LGBT[editovat | editovat zdroj]

Satanova komunita byla terčem kritiky za svou podporu LGBT během Prague Pride 2019.[24] Organizovali happening proti sterilizaci translidí, happening za Elžbětu Podlešnou (polskou aktivistku) a účastnili se průvodu Prague Pride 2019. Kritika přišla například z úst poslanců SPD (Radim Fiala, Tomio Okamura)[25][26][27] Podobnou kontroverzi způsobila i účast Komunity na slovenských Pridech.[28]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ŠTAMPACH, Ivan. Náboženský infoservis [online]. 2019-04-26 [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 2. Historie Komunity – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. (česky) 
 3. INFOSERVIS, Náboženský. Náboženský infoservis [online]. 2019-05-06 [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 4. a b SORTOF. Ivan Štampach: Prague Pride, Lidové noviny, Jiří Ovčáček a satanisté - Deník Referendum. denikreferendum.cz [online]. [cit. 2020-01-24]. Dostupné online. (česky) 
 5. REFRESHER. Předseda Satanovy komunity: Ježíš byl satanista, podporujeme práva homosexuálů. refresher.cz [online]. [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 6. ŠTAMPACH, Ivan. Náboženský infoservis [online]. 2019-04-26 [cit. 2020-01-24]. Dostupné online. (česky) 
 7. Satanova Ústava – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 8. Pravidla – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 9. Satanova Nauka – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 10. Sabat a Helpoint 2019 – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 11. Zákon regionů – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-01-24]. Dostupné online. (česky) 
 12. Metodika sabatního hlasování [online]. [cit. 2020-02-18]. Dostupné online. (česky) 
 13. Mapa regionálních buněk – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. (česky) 
 14. Sabat a Helpoint 2019 – Satanova Komunita [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 15. Před Zemanovým Hradem bouřili satanisti: Předváděli felaci, šili do Duky i sexuálních skandálů kněží. Blesk.cz [online]. [cit. 2020-01-24]. Dostupné online. 
 16. PETRABOSTLOVA. MARIÁNSKÉ SPOLEČENSTVÍ: PRAVDU NELZE UMLČET [online]. 2018-07-27 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. (česky) 
 17. Tomio Okamura: Česká Satanova komunita podpořila dnešní Prague Pride homosexuálů. Transparent v duhových barvách na Palackého náměstí v Praze hlásá, že „Satanova komunita podporuje LGBT“. | SPD - Svoboda a přímá demokracie. www.spd.cz [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. 
 18. ECHO24. Duka podpořil polského arcibiskupa. „LGBT ideologie se rozšiřuje o satanistickou agendu.“ - Echo24.cz. echo24.cz [online]. 2019-08-09 [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 19. Byl jsem v S. komunitě. www.epochtimes.cz [online]. [cit. 2020-1-14]. Dostupné online. 
 20. Křížová výprava proti Satanizaci Prahy. fr-fr.facebook.com [online]. [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. 
 21. JANKŮ, Tomáš. Náboženský infoservis [online]. 2019-10-02 [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 22. PETRABOSTLOVA. MARIÁNSKÉ SPOLEČENSTVÍ: PRAVDU NELZE UMLČET [online]. 2019-10-31 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. (česky) 
 23. Patnáct demonstrantů z uskupení Satanova komunita před Arcibiskupským palácem na Hradčanském náměstí v Praze demonstrovalo proti údajnému zatajování sexuálního zneužívání v církvi. Deník N [online]. 2019-11-01 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. (česky) 
 24. Fotobanka ČTK - Titulní stránka. multimedia.ctk.cz [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. 
 25. Satanisté podpořili LGBT komunitu. Nic jako tradiční rodina neexistuje, hlásali na náměstí v Praze | Domov. Lidovky.cz [online]. 2019-08-08 [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 26. INFOSERVIS, Náboženský. Náboženský infoservis [online]. 2019-08-09 [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (česky) 
 27. Tomio Okamura: Česká Satanova komunita podpořila dnešní Prague Pride homosexuálů. Transparent v duhových barvách na Palackého náměstí v Praze hlásá, že „Satanova komunita podporuje LGBT“. | SPD - Svoboda a přímá demokracie. www.spd.cz [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. 
 28. Slovenský dohovor za rodinu [online]. 2019-07-01 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]